YÖK şehit çocuklarına “Özel Öğrenci” uygulaması

0
85

YÖK şehit çocuklarına “Özel Öğrenci” uygulaması nedir, YÖK den polis ve asker çocuklarına özel uygulama.

YÖK’den polis ve asker çocukları için özel bir uygulama başlatıldı.

Bundan sonra şehit çocukları düşük puanla giriş yaptıkları bir üniversiteden yüksek puanla öğrenci alan bir üniversiteye geçiş yapabilecek.

400 puanla öğrenci alan bir üniversiteye kayıt olan şehit çocukları, 550 puanla öğrenci alan başka bir öğrenciye geçiş yapabilecek.

Ancak, geçiş yaptıkları üniversitenin değil kayıt oldukları üniversitenin diplomasını alacaklar.

Bu uygulama kesinlikle çok sevindirici bir haber, ancak bana göre geçiş yaptıkları üniversitenin diplomasına sahip olmaları da gerekir, eğer öğrenci Kafkas üniversitesi’nden Hacettepe’ye geçiş yaptığında Hacettepe’yi bitirebiliyorsa bu öğrenci bu diplomayı almaya hak kazanmıştır.

 

“ÇOCUKLARIN TALEPLERİ ÜZERİNE İSTEDİKLERİ OKULDA ÖĞRENİM GÖREBİLECEKLER”
Başkan Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yükseköğretim Genel Kurulunda, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında, hem yurt içi hem de yurt dışındaki terörle mücadele sırasında şehit olan Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ile 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen vatandaşların üniversitelerde kayıtlı eş ve çocuklarının, talepleri halinde, 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren diledikleri üniversitelerde özel öğrenci statüsünde öğrenim görmelerine ilişkin bir karar aldık.”

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here