Zaman Nedir

2
5452
Zaman Nedir

Zaman Einstein’ın da açıkça belirttiği gibi göreceli bir kavramdır, örneğin eğlenerek yaptığınız bir etkinlikte zaman çok hızlı akarken, matematik dersinin bitmesi içim saniyeler sayan bir lise öğrencisi için zaman daha yavaş akar. Ama biz biraz daha teknik konuşacağız öncelikle bu konuya ışıktan başlamak istiyorum ışık bizim gözümüzün algılayamayacağı bir hızda hedefine varır biz buna ışık hızı deriz tam değeri 3.108 (299.792.458)’dir. Fizikte “c” olarak tanımlanır. İnsanlara göre son hızdır ve daha üstü yoktur.

Şimdi konumuza dönecek olursak ışığı oluşturan fotonlar kütle çekim kuvvetinden etkilenir bunun sebebi kinetik enerjidir fotonlar ışık hızında seyahat ettikleri için bir miktar kinetik enerji oluşur. Einstein’ın E=mc2 denklemimden bildiğimiz gibi enerji=kütle fotonların da ölçülebilir küçük bir kütleleri vardır. Ve bu da şu anlama gelir kütlesi olan bir cisim zamanda yolculuk yapabilir.

zaman

Şimdi asıl konumuza gelecek olursak, biz insanların yani yüksek kütleli (fotonlara göre) cisimlerin zamanda fark edilebilir miktarda yolculuk yapması için ışık hızınca yani “c” ye çıkmamız gerekiyor. Işık hızına çıkmamızı engelleyen üç temel faktör vardır. Ben bunlara “ÜÇ İMKANIZ” diyorum.

Bunlardan Birincisi “ısı” bizim ışık hızına çıkmamız için kesin olarak bilinmeyen ama yaklaşık olarak 56.100 C ısıya ulaşmamız gerekiyor fakat dünya üzerinde ne bu kadar yüksek ısıya dayanabilen herhangi bir cisim (madde,alaşım,element…) ne de bu hıza çıkaracak bir ısı kaynağı.

Birinci imkansız buydu ikinci imkansız ise “Alan, enerji”. Bu imkansızın içinde iki faktör etkili olduğu için ikisini aynı maddede anıyoruz öncelikle “c” yani 3.108 (299.792.458) dünyanın 7 katıdır. Ve ışık hızına çıkmamız için dünyayı saniyede 7 kez dolaşmamız anlamına gelir bu ve bunu yapmak için çok yüksek bir enerjiye ihtiyacımız vardır.

Bu da ikinci imkansızımızdı şimdi geldik son ve en zor imkansızımıza “KİNETİK ENERJİ” Kinetik enerji hiç bilineni olmayan bir denklem gibi öncelikle eğer “c” hızında gidersek sonsuz bir kinetik enerjimiz olacak bu da E=mc2 den sonsuz bir kütledir. Ve sonsuz bir kütleyi hareket ettirmek için sonsuz bir itme gücüne ihtiyacımız vardır. Ama kinetik enerjiyi lehimize de çevirebiliriz kinetik enerji (hareket enerjisi) elektrik enerjisi ve ısı enerjisine dönüşebiliyor, yani kinetik enerjiyi eğer ısı enerjisine dönüştürürsek ihtiyacımız olan ısıyı karşılayabiliriz ama bu neredeyse imkânsız, eğer bu üç imkânsızı aşabilirsek zamanda gözle görülür miktarda yolculuk yapmamız mümkündür.

Gözle görülemeyen yolculuğa gelecek olursak aslında zamanda her zaman yolculuk yaparız en basit örnek uçağa bindiğimizde yerde yürüyenlerden ve oturanlardan ortalama 700 km/h daha hızlı seyahat etmiş oluyorsunuz ve bu da birin altında da olsa bir miktar zamanda yolculuk etmenize yol açar, bizim amacımız bu değeri 1’in üstüne çıkarmak. Benim kuramıma “ÜÇ İMKANSIZ” dememin sebebi imkansız olması değil sadece imkansıza yakın olmasıdır. Unutmayın Hiçbir şey imkansız değildir…

2 Yorum Yapıldı

  1. Zeit ıst geld der almanlar yani zaman paradır…ben bu sözü çok beğenirim.hülasasında gerçektende zanam paradır…saygılarımla…Talay DERİN/facebook.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here