Kaliforniyum Nedir

0
66325
Kaliforniyum ne kadar

Son haberlerde büyük bir operasyon sonucunda ele geçirilmesi ile duydunuz belki ilk defa bu elementin adını evet nedir bu Kaliforniyum. Nasıl elde edilir ne amaçlarla kullanılır. Nükleerci olarak birazcık bilgilendirelim. Kısa zaman önce bu element üzerinde çalışma yaptığımı da belirtmek isterim.

Eğer doğal olmayan metaller arasında en pahalı metalin rodyum veya titanyum olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Dünyada yapay olarak üretilen en pahalı metal kaliforniyumdur. Bir gramı yirmi milyon dolar civarındadır. Bu element beyaz bir renge ve gümüş gibi bir parıltıya sahiptir.Kaliforniyum elementinin tarihi

Kaliforniyum Elementinin Tarihi

Bu sıradışı metal, 20. yüzyılın ortalarında Glenn Seaborg tarafından keşfedildi. Başlangıçta, görünmez (sadece birkaç atom), Kaliforniyum elementi, nötronların etkisi altında radyoaktif elementlerin bölünmesinin gerçekleştirildiği reaktörlerde elde edildi. Bu nedenle radyoaktif bir elementtir. Yapılan çalışmaların ardından 8 yıl sonra kaliforniyum elementinin kimyasal bir bileşiğini daha katı bir halde elde etmek mümkün oldu.

Kaliforniyum elementi son derece toksik yani zehirli bir elementtir buna karşın nükleer tepkimelerde çok fazla nötron üretir ve inanılmaz bir enerji ortaya çıkarabilir.

Kaliforniyum -252 nasıl elde edilir?

Kaliforniyum elementinin 252 izotopu, laboratuvar koşullarında, daha hassas bir şekilde korunan nükleer reaktörlerde, radyoaktif plütonyum elementinin nötronlarla etkileşime girmesi sonucuyla elde edilir.

Kaliforniyum Nedir

Dünyanın en pahalı metalinin üretiminin her aşaması, başlangıç ​​elemanının ayrışması ve bozunmasının bir sonucu olarak yeni bir izotop oluşturan bir başka metal elementin bir izotopu olan bir ara-halkaya dönüştürülmesi gerçeğinden oluşur.

Kaliforniyum-252 parçalanamaz. Dönüşümün bir sonucu olarak, plütonyum çekirdeklerinin sadece% 0.3’ü parçalanmaz, bu nedenle 1 gram Kaliforniyum üretmek için 10 kg plütonyum gereklidir.Bu da neden maliyetinin çok yüksek olduğunu açıklıyor.

Kaliforniyum nerede kullanılır?

Nükleer, metalürji petrol arıtma kömür endüstrisi kimya endüstrisi tıp alanlarında aktif olarak kullanılan bir elementtir. Zehirli olmasına rağmen vücuda az bir miktarda alındığı durumda vücutta bulunan tüm anormal hücreleri yok eder. Bu keşif sayesinde radyo cerrahide de kullanılmaya başlanmıştır.

Kaliforniyum-252 izotopu, çok büyük bir potansiyele sahip son derece nadir bir metaldir. Bu elementi sadece Amerika ve Rusya üretebiliyor.

Önceki MakaleEn Beyaz Materyal
Sonraki MakaleGrafen Malzeme Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz