Shell, Bp, Opet, Petrol Ofisi, Total, Kimin Hangi Ülkenin

2
11574
opet hangi ülkenin malıdır

Shell, Bp, Opet, Petrol Ofisi, Total, Kimin Hangi Ülkenin malı, kurucuları kimdir? Her hafta yada 2,3 günde bir yada ayda bir kez olsun uğradığımız yerler olan akaryakıt istasyonlarına ciddi paralar yatırıyoruz. Ancak harcadığımız alışveriş yaptığımız bu akaryakıt istasyonları hangi ülkelere ait, yani paralarımız dolaylı yoldan hangi ülkeye gidiyor, işte bu yazıda sizler için araştırdık.

SHELL

Shell, Bp, Opet, Petrol Ofisi, Total, Kimin Hangi Ülkenin
shell hangi ülkenin malıdır

Hollanda menşeili büyük petrokimya şirketlerinden birisidir shell. 1833 yılında bir ingiliz deniz kabukları satmak amacıyla küçük bir dükkan açtı. Deniz kabuğu satma fikri kısa süre sonra ithalat ihracat işine dönüştü. Shell’in kurucusu Marcus’un oğlu Bakü’ye yaptığı bir sefer sırasında petrol ihracatı fikri ortaya çıktı.  Böylece Shell’in temelleri atılmış ve yüzyıllar geçtiğinde dünyanın önde gelen petrokimya markalarından birisi haline geldi. Günümüzde İngiliz ve Hollanda ortaklığı sürmekte %60 hollanda, %40 ingilizlerindir.


BP

Shell, Bp, Opet, Petrol Ofisi, Total, Kimin Hangi Ülkenin
bp hangi ülkenin malıdır

Merkezi Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra’dır. Firma dünyanın en büyük 6 enerji firmalarından birisi arasında yer almaktadır.


OPET

Shell, Bp, Opet, Petrol Ofisi, Total, Kimin Hangi Ülkenin
opet hangi ülkenin malıdır

1992 yılında Öztürk Group tarafından kuruldu. 2002 yılı sonunda Koç Holding Enerji Grubu’nun %50’sine ortak olmuştur. OPET, 98 oktan kurşunsuz benzini Türkiye’ye ilk kez getiren firma olmuştur. Ultra Euro Diesel motorini Avrupa’dan önce Türk tüketicisinin kullanımına sunmuştur. Türkiye’de 2. büyük firma enerji firması konumundadır. SUNPET markası ile birlikte 1200’ün üzerinde istasyonu bulunur.


PETROL OFİSİ

Shell, Bp, Opet, Petrol Ofisi, Total, Kimin Hangi Ülkenin
petrol ofisi hangi ülkenin malıdır, petrol ofisini kim aldı

Petrol Ofisi 18 Şubat 1941’de bir devlet şirketi olarak kuruldu. 1983’te anonim şirkete dönüştü. 24 Temmuz 2000’de özelleştirildi. Hisselerinin %51’i Doğan Holding’e devredildi. 13 Mart 2006’da Avusturya petrol şirketi OMV hisselerin %34’ünü 1.054 milyar ABD doları karşılığı aldı. Bu işlem sonucu Doğan Grubu’nun ortaklık payı %86,7’den %52,7’ye düştü.
2010 sonunda ise OMV, Türkiye’nin 2. en büyük şirketinin kalan hisselerinin %54,17’ünü Doğan Holding’den 1 milyar Avro karşılığı satın alarak şirketteki toplam payını %95,75’e yükseltti. 2016’da Avusturyalı OMV şirketinin Petrol Ofisi’nin tamamını satışa çıkardı. 2017 yılında Hollanda’lı Vitol Group’a satıldı.


TOTAL

Shell, Bp, Opet, Petrol Ofisi, Total, Kimin Hangi Ülkenin
total hangi ülkenin malıdır

Total Fransa merkezli küresel bir şirkettir. Merkezi Paris yakınlarında Tour Total adlı binadır. Şirket 1. Dünya savaşı sonrasında kurulmuştur.

2 Yorum Yapıldı

  1. Bp, shell, total petrol firmaları olan yani amerika, ingiltere, fransa Arakan üzerinden Çin’e doğalgaz boru hattıyla para kazanan bu firma ülkeler coğrafi konumu nedeni ile Arakan ve Arakan müslümanların katledildiğini göz göre göre neden sessiz kalıyorlar, bunlar sözde insan haklarını savunan karaktersiz AB üyeleri….

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here