Modern Tarihin En Sıcak Yıllarını Yaşıyoruz

0
478
Küresel Isınma

Küresel ısınmanın tüm insanlığın ölümüne neden olabileceği gerçeği uzun zamandır bilinen bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Ne yazık ki, birçok insan bu sorunun ciddiyetinin farkında değil, çünkü iklim değişikliği o kadar yavaş gerçekleşiyor ki, farklı yılların sıcaklık göstergelerini karşılaştırmadan bunları fark etmek neredeyse imkansız. Son zamanlarda,  son 100 yılda dünyanın ortalama sıcaklığının belirgin bir şekilde arttığını ve son beş yılın modern tarihin en sıcak dönemi olduğunu ortaya çıkaran istatistikler birkaç kuruluş tarafından paylaşıldı.

Küresel ısınma

NASA, Dünya Meteoroloji İstasyonu ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA). Amerika Birleşik Devletlerindeki enstrümantal sıcaklık ölçümleri 1880’de başladı ve bu zamanların rakamlarını şimdikilerle karşılaştırırsak, üzerinde yaşadığımız dünyamızda bir derece ısınma oldu.  2015, 2016, 2017 ve 2018 yılları çok dikkat çekici bir şekilde tarihin şimdiye kadar ölçülen en sıcak geçen yılları oldu.

Sıcaklık rekorları  Avrupa, Yeni Zelanda ve  Rusya’ya ait. Bu sıcaklık artışı su yüzeyinde de izlenebiliyor – Su üzerindeki rekor artış kayıtları Güney Pasifik ve Atlantik’te kaydedildi. Gezegenin ısınması gerçeğine ek olarak dünyamızın okyanuslarının da seviyesi yükselmekte  ve buzul erimesi meydana gelmekte.Tüm bu bilgiler dünya genelinde bulunan 6300 meteoroloji istasyonu tarafından toplanmakta ve incelenmekte. Araştırmacılar ayrıca Antarktika istasyonlarının ve suyun sıcaklığını ölçen gemilerin ifadelerini de dikkate alıyor.

Son zamanlarda, bilim adamları suyun renginin küresel ısınmanın başlamasının bir göstergesi olabileceğini öğrendiler – 21. yüzyılın sonunda okyanus ve deniz sularımız daha koyu maviye ve daha koyu yeşile dönebilir. Muhtemelen bu istatistikler ve gelişmeler hakkında sizlerin de söylenecek bir şeyleri vardır. Görüşlerinizi bizimle paylaşabilir ve küresel ısınmaya karşı herkesi bilinçlendirmek için bu yazıyı paylaşabilirsiniz.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here