Üç boyutlu Yazıcı İle yapılan En Büyük Roket Motoru

0
726
En büyük 3D roket motoru

Geçtiğimiz günlerde uzun süren çalışmalar sonunda 3D baskı ile yapılan en büyük roket motoru tanıtıldı. Bu çalışmayı ortaya çıkaran ise pazarda yeni bir oyuncu olarak kendine yer edinmeye çalışan Orbex şirketi. Amerikalı SpaceX firması başlangıçta bu sektöre çok hızlı bir giriş yapmıştı fakat aynı ilerlemeyi ilerleyen zamanlarda gösteremedi . Özel İskoç firması Orbex, yalnızca 3D baskı teknolojisi kullanılarak üretilen dünyanın en büyük roket motorunu geçtiğimiz günlerde tanıttı. Buna ek olarak, şirket Prime Roket fırlatma aracının ikinci aşamasını  İskoçya’da yeni bir  geliştirme merkezini açarak bu merkezde meraklılarına sundu.
En büyük roket motoruİddiaya göre, 3D baskı teknolojisi, geleneksel yöntemlerle yapılan motorların zayıf noktası olan kaynak ihtiyacını ortadan kaldırdı.
Yeni jet motoru, çevre dostu ve yenilenebilir yakıt – Biopropan temelinde çalışır. Gelecekte, bu geleneksel roket yakıtına kıyasla yüzde 90’a kadar fırlatıldığında atmosfere çıkan karbon emisyonlarını azaltacaktır.

3D roket motoru

Prime Rocket roketinin ikinci aşamasının özelliği, gövdesinin alüminyum alaşımdan ve karbon fiberden yapılmış olması, bu özelliği aynı kategorideki diğer taşıyıcılardan yüzde 30 daha hafif olmasını sağlıyor. 17 metre yüksekliğe ve 1,3 metre çapa sahip olan Prime Rocket, hafif roket sınıfına ait ve yörüngesinin yüksekliğine bağlı olarak birkaç yüz kilograma kadar yük kaldırabiliyor.

Kompakt uyduların heliosinoküler ve polar yörüngelere fırlatılması, Orbex şirketi önümüzdeki birkaç yıl içinde bu pazarda yerini güçlendirmek ve söz sahibi olmak istiyor. Prime Roketi’nin ilk lansmanı 2021’de İskoçya’daki kozmodromda gerçekleşecek. Orbex ayrıca 2023’te  yeni 10 nano uydu göndermek için Swiss Astrocast SA ile bir sözleşme imzaladı.

 

Önceki MakaleModern Tarihin En Sıcak Yıllarını Yaşıyoruz
Sonraki MakaleYazıcı Kartuşu Nasıl Doldurulur

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz