Yiyeceklerin Bozulduğunu Gösteren Harika Poşetler

0
213
Yiyeceklerin Bozulduğunu Gösteren Harika Poşetler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların talepleri de doğal olarak artıyor ve farklılık gösteriyor. Önceden insanoğlu yiyecek için mücadele verirken şimdilerde ise obezite ile ile mücadele ediyor. Çocuklarına en kaliteli besinleri yedirmeye çalışıyor, tükettiği her gıdanın kalitesi hakkında bilgi edinmek istiyor. Peki bir ürünün kalitesi nasıl belirlenir? Rengi ile mi? yoksa kokusuyla mı? Kesinlikle bunlar bir yiyeceğin kalitesini bozuk olup olmadığını anlamamız için önemli özellikler, ancak ürünün kalitesini ihlal eden birçok patojen, çıplak gözle her zaman gözle görülür değişikliklere neden olmaz.

Bu durumda, sadece laboratuvar incelemesi yardımcı olacaktır. Ya da ürünün sizin için sağlıklı olup olmadığını,sağlıksız ise ondan bir an önce kurtulmanız gerektiğini anlamanız için size imkan sunacak özel bir film.

Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden bir bilim insanı ekibi bu konu üzerinde çok büyük yeniliklere imza attılar. bu filmler ilk bakışta normal ambalaj filmlerinden hiç bir şekilde farklılık arz etmiyor. Ancak bu filmler koli basili , gıda bakterileri ve diğer patojenlerle kontamine olmuş gıdalarla temas halinde renk değiştiriyorlar ve sizleri uyarıyorlar. Test oldukça basit: filmin yiyecekleri sarması ve birkaç saniye beklemesi gerekiyor. Film renk değiştirirse, yiyecek sağlığınız için tehlike arz ediyor. Kulağa çok basit gelmesine rağmen  bu filmlerin geliştirilmesi ve kullanılabilir hale gelmesi 15 yıllık bir çalışmanın ürünü.

Peki bu filmler nasıl bir mekanizma ile çalışıyorlar? “Hızlandırılmış tanı” için bilim adamları, esnek bir polietilen film üzerinde bulunan DNA ve biyo-reaktiflerin mikroskobik inklüzyonlarını kullandılar. Yiyeceklerde bulunan bu birleşikler bakteri ve toksinleri ile temas ettiğinde – film molekülleri parlamaya başlar. Geliştiricilere göre bu gerçekten de oldukça pratik ve başarılı bir yöntem.

“Genellikle, ürünün kalitesini belirlemek için, bunu işlemek, laboratuvara götürmek veya bakteri ve toksinlerin varlığını bulmak için numunenin bir kısmını büyütmek ve ayrıca bir dizi laboratuvar testi yapmak gerekir. Yapılan çalışmanın amacı ise bunlardan kurtulup süreci hızlandırmakt Ürün hakkında şimdi aşağıdaki videodan bilgi alabilir filmlerin ürünlerin bozuk olup olmadığını nasıl belirlediğini görebilirsiniz.

Önceki MakaleDijital veri depolama alanımız bittiğinde DNA’yı kullanacağız
Sonraki MakaleEvinizi Akıllı Eve Çevirin

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz