Evinizi Akıllı Eve Çevirin

0
183
akıllı evi yapın

Evler farklıdır – şehir dışındaki tek odalı bir daireden bir bahçıvan ve bir uşaklı bir villa. Ancak her iki durumda da, mülk sahipleri genellikle çeşitli teknolojik aksesuarların yardımıyla evlerini “güvenceye almak” üzerine düşünürler. Ve eğer gerekli şeyler yapılırsa en sıradan evler bile akıllı eve dönüştürülebilir.

Emniyet
En basit uygulama – örneğin, bir kapı açma sensörü 60 ile 150 tl arasında edinilebilir. BU sayede istenmeyen misafirler hakkında anında uyarılmış olursunuz. Bu sensörler kablosuz olarak çalışır ve iOS ve Android için kullanılabilen mobil uygulamayı destekler.Güvenlik

Akıllı bir ev yaratmayı düşünenler, bu sensörlerin özel bir kontrol merkezi olmadan çalıştıklarını biliyorlar. Bunun dışında merkezi bir hub satın alma veya sensörleri akıllı bir Wi-Fi video kamera veya Wi-Fi çıkışına bağlama seçeneği sunan modeller de mevcuttur.

Evdeki sensör seti ne kadar zengin olursa olsun, bir CCTV kameranın varlığı oldukça yararlıdır (en azından, ev sahibine huzur verir). Ucuz çözümlerden TP-LINK, REDMOND veya EZVIZ kameralarını düşünebilirsiniz – hepsi kullanıcı dostu uygulamalarla çalışır ve akıllı telefona bildirimde bulunacak olan dahili hareket sensörlerine sahiptir.

Eviniz sıcaksa
Telefonlarınız ile sıcaklığı ve nemi uzaktan izlemek için özel bir sensöre başvurabilirsiniz. Bunu yaparken, sadece dairede sıcak veya soğuk olup olmadığını öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda bazı markaların sisteminde komut dosyaları da oluşturabilirsiniz. Örneğin, sensör sıcaklıkta bir artış tespit ederse, klimanın bağlı olduğu çıkışı aktif edebilir.sensöz sitemleri

Duman dedektörü, akıllı telefona bir bildirim vererek sizi bir yangından haberdar edecek ve aynı zamanda sireni de açacaktır – örneğin geceleri bir yangın meydana gelirse. BU sensörler erken bir aşamada  yangını önlemeye ve evinizi kurtarmaya yardımcı olacaktır. Bu cihazlar genellikle tavana sabitlenir, çünkü çalışma için tellere ihtiyaç duymaz – sadece Wi-Fi ve batarya yeterlidir.

Akıllı prizler
Ayrıca akıllı bir ev oluşturmanın önemli unsurlarından biri. Akıllı soket herhangi bir ev ve aydınlatma cihazının çalışmasını uzaktan kontrol etmenize, çalışma programını programlamanıza ve teknolojinin güvenli kullanımını izlemenize olanak sağlar. Örneğin, her sabah çıkışının kendisi bir su ısıtıcısı veya kahve makinesi içerebilir. Ya da, yatak odasındaki lambanın sabah otomatik olarak açılacağı ve ısıtıcı, fan veya nemlendiricinin gün içinde periyodik olarak açılacağı şekilde ayarları yapabilirsiniz.Akıllı prizler

Çok sayıda akıllı priz üreticisi var – Redmond’tan ve TP-Link’ten ucuz çözümlere ulaşabilirsiniz.

Akıllı ev eğlence amaçlı da kullanılabilir. Bu nedenle, akıllı bir lamba, herhangi bir uyumlu tabana dahil edilebilir ve daha sonra, mobil uygulamada bulunan birçok kaynaktan rengini seçebilirsiniz. Evinizde parti bile yapabilirsiniz.

Takımı alabilirsin
Her sensörü ayrı ayrı satın almak istemiyorsanız, hemen birkaç sensör ve kontrol merkezi içeren bir kit satın almak daha uygun bir çözüm olabilir. Bunlar ayrıca RUBETEK’de (güvenlik ve koruma) ve Redmond’da da aynıdır ve sadece sensörler setinde farklıdır.

Tabii ki, bu anlattıklarımız akıllı evler için ilk aşamaları iöçermektedir, küçük malzeme ve işçilik maliyetlerinde olduğu gibi, evinizi en azından biraz daha teknolojik hale getirebilirsiniz. Bir sonraki aşama, tabii ki, evdeki aydınlatma kontrolünün yanı sıra akıllı telefonlardan pencere ve panjur açma sistemi olacaktır. Bu sistemler biraz daha maliyetli olabilirler.

Önceki MakaleYiyeceklerin Bozulduğunu Gösteren Harika Poşetler
Sonraki MakaleIspanak Yaprağından İnsan Kalp Dokusu Üretildi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz