Ispanak Yaprağından İnsan Kalp Dokusu Üretildi

0
441
İnsan Kalp Dokusu

ABD’li bilimadamları ıspanak yapraklarında bulunan bitki damarlarını çalışan insan kalbi kasına dönüştürmeyi başardı. Bu keşif sayesinde zarar görmüş olan organların yeniden onarımına yönelik çığır açabileceği düşünülüyor. ABD’deki Worcester Politeknik Enstitüsü’nden (WPI) bilimadamlarının bu başarısı, biyomedikal mühendislik konusundaki en zorlu problemlerden birisi olan zarar görmüş doku ve organların onarımı ve yeniden oluşturulmasına yönelik umut ışığı oldu.

ıspanak yaprağı

Bu çalışma tam olarak başarıya ulaşıp insanlar üzerinde de uygulanabilir hale gelirse, ıspanak yapraklarını kullanarak kalp krizi geçirmiş kişilerin kalbinde sağlıklı kaslar elde etmek için kullanabilecek.

3 Boyutlu yazıcıların son yıllarda insan dokularının üretimi konusunda kullanılabileceği düşünülse de şu anki 3 boyutlu yazılar ve biyomedikal teknolojileri kılcal damar ağlarını yapay olarak üretemiyor.

Çalışmayı yürüten bilimadamları ıspanak yaprağının sahip olduğu damar ağının dokuların büyümek için ihtiyaç duydukları oksijen, besin maddeleri ve diğer gerekli molekülleri taşımasının oldukça çok önemli olduğunu söylüyorlar. Doku mühendisliğindeki en önemli kısıtlayıcı durum damarsal ağın eksikliği. Damar ağı olmaksızın çok sayıda doku ölümü meydana gelir.

Araştırmayı yürüten bilimadamları öncelikle tek bir ıspanak yaprağını aldı ve yaprağın içindeki damarların içine bitkisel hücreleri ortadan kaldırabilmek amacıyla arıtıcı bir sıvı enjekte etti. Bu sayede yalnızca damar ağı elde edilmiş oldu. Bunu takiben ıspanak yaprağındaki damar ağına insandaki kan hücrelerinin boyutlarında olan 5 mm’den daha küçük plastik parçaları ve sıvılar gönderildi.

Son aşamada da ıspanak damarlarına insan hücresi nakledildi. Bu deneylerin sonucunda da insandaki kalp kasını taklit eden bir doku elde edildi. Bilimadamlarına göre söz konusu deney üzerinde yapılması gereken çok fazla işlem var daha. İnsanlar üzerinde de denenebilir hale gelmesi için yıllar sürecek.

Önceki MakaleEvinizi Akıllı Eve Çevirin
Sonraki MakaleŞeker Hastalığını Tek Dozda İyileştiren İlaç Geliştirildi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz