Neden Su Olmadan Yaşam Olmaz

0
229
Neden Su Olmadan Yaşam Olmaz

Hayat su olmadan var olamaz. Çünkü su, insan vücudunun en önemli bileşenidir. Toplam vücut ağırlığının yaklaşık % 60’ı sudan oluşur ve hatta beynimizin % 80’i sudan oluşur. Su, aralarında kimyasalların büyük miktarda hücre içi metabolik etkileşimi olduğu bir aracı görevi görür.

Su için insan ihtiyacı birçok faktöre bağlıdır. Fiziksel aktivite ve yüksek sıcaklık, örneğin, bu ihtiyacı arttırır. Ulusal Araştırma Konseyi, kadınların günde 2.7 litre su ve erkeklerin 3.7 litre tüketmesini tavsiye etmektedir. Genellikle tüketilen suyun yaklaşık% 20’si vücuda gıda ile birlikte girer (meyve ve sebzeler, genellikle% 85-95 su içerir) ve kalan miktar – suyun kendisi ve çeşitli içecekler kullanılarak vücuda alınmalıdır.İçme suyunun önemi

İçme suyunun önemi

Yaşlı insanlar, susuzluk mekanizmaları düzgün bir şekilde çalışmayabildikleri için suya olan gereksinimlerine özellikle dikkat etmelidir. Su vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olan önemli bir bileşendir. Su tüketimindeki azalmaya bağlı olarak, termal prostrasyon gelişebilir ve bu da bilinç kaybına ve sıcak çarpmasına neden olabilir. Sonuç olarak, dehidrasyon yaşamı tehdit eder.

Annenin sütü emzirmeye yeterli süt sağlamak için, günlük su alımını bir litre arttırması gerekir. Küçük çocuklarda da yeterli su alınmaması durumunda çok hızlı bir şekilde böbreklerde hastalıklar görülebilir.

Egzersiz için uygun hidrasyon gereklidir. Vücut tarafından su kaybı, vücut ağırlığının% 2’sini aşan, özellikle de meslekleri yüksek sıcaklıkta tutulursa, kişinin gücünü, performansını ve dayanıklılığını önemli ölçüde zayıflatabilir. Bu gibi durumlarda, kişi güçte büyük bir düşüş yaşayabilir. Uygun sıvı alımı, futbol ve diğer sporları yaparken, yeteneklerin zayıflamasını ve hareketlerin doğruluğunu önleyebilir.Suyun önemi

Suyun önemi

Su hastalıkların önlenmesinde anahtar rol oynar. “Аdventist Health Study” sağlık kuruluşundan elde edilen veriler, günde iki veya daha fazla bardak su içmenin, ölümle sonuçlanan kalp krizi riskini belirgin bir şekilde düşürdüğü yönünde. Buna karşın Kafein ve gazlı içecekler içeren içecekler aksine, ölümcül kalp krizi riskini artıyorlar. Ayrıca, yüksek şeker içeriğine sahip içecekler, kanın trigliserit seviyesinde bir artışa sebep oluyor.

Sağlığın korunması için yeterli su alımı çok önemlidir. Çok sayıda çalışma, yeterli su alımının, mesane taşı ve idrar yolu enfeksiyonları riskinin azalması, kabızlık riski, astım, kan pıhtılarının neden olduğu felç ve hipertansiyon ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı yetişkinlerle yapılan çalışmalar, az su kaybında dahi, dikkat, konsantre olma, koordinasyon ve kısa süreli bellek gibi bilişsel işlevlerin belirli yönlerini olumsuz etkilediğini göstermiştir. Sınırlı sıvı alımı ve orta derecede dehidrasyonu olan kişilerde baş ağrısı ve yorgunluk önemli ölçüde artmıştır. Yeterli su almak için lütfen yanınızda her zaman bir şişe su bulundurmayı ihmal etmeyin.

Önceki MakaleDifüzyon Nedir Difüzyonu Etkileyen Faktörler
Sonraki MakaleEn Beyaz Materyal

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz