1 cm’lik toprak oluşumu için ne kadar zaman gerekir

0
463
1 cm toprak nasıl oluşur, nekadar zamanda oluşur
1 cm toprak nasıl oluşur, nekadar zamanda oluşur

1 cm’lik toprak oluşumu için sizce ne kadar zaman gerekir, 1 santim toprak oluşması için nekadar zaman geçmesi gerekir, 1 cm toprak nekadar zamanda oluşur,

Dünyadaki her bir valığın, her bir canlının ve üzerinde yaşadığımız ekosisteme baktığımızda aslında her biri binlerce hatta milyonlarca yılda oluşan şeyler oysa biz kimyasal atıklarla anında kirletebiliyoruz çoğu şeyi. Neyse konumuz bu değil arkadaşlar konumuz 1 cm toprak nekadar zamanda oluşur bu yazıda sizlere 1 cm toğrağın oluşumundan bahsedeceğim.

Toprak üzerinde yaşayan pek çok maddenin yıllarca geçmesi, sıcaklarla ısınıp, soğuk ile çatlaması, yağmurlarla yapısının bozulması ve ardından parçalanması ile pek çok maddenin bir araya gelmesi ile meydana gelir, yeryüzünde şuan baktığımızda gördüğümüz, ağaçlar, canlılar, taşlar, ve daha aklınıza gelen pek çok şey, şuan elinize aldığınız 1 avuç toprakta pek çok canlı, pek çok bitki kalıntısı vardır.

1 cm toprak ortalama olarak 100 yıl ile 400 yıl gibi bir sürede oluşmaktadır. Ancak toprağın oluşması topraktan verim alabilmek için yeterli olmamaktadır, bir toğrağın verimli olabilmesi bize bitkiler, yiyecek şeyler verebilmesi için en az 3 bin ile 12 bin yıl geçmesi gerektiği bilinmektedir.

Bu yüzden arkadaşlar lütfen üzerine bastığımız toprağın kıymetini bilelim ve gereksiz atıklarla toprakları kirletmeyelim, çöplerimizi çöp kutularına atalım, https://www.kisaozet.net/ olarak iyi ödevler dilerim.

 

Önceki MakaleYeryüzünde farklı renklerde toprakların bulunmasının nedenleri nelerdir
Sonraki MakaleFiziksel ve kimyasal ayrışma nerede görülür

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz