Ada Tavşanı Hakkında Bilgi, Özellikleri

0
181
ada tavşanı hakkında bilgi
ada tavşanı hakkında bilgi

Memeli hayvanların lepidoridae familyasındandır. Adi tavşandan farkı, kulaklarının ve arka ayaklarının daha kısa oluşu ve yavrularının tüysüz olarak doğmasıdır.

Boyları 45 cm kuyrukları 5 cm kadardır. Sırtlarıyla yanları kırçıl kızıl sarı, arka tarafları koyu sarımsı esmer, boyun ve bacaklarının dış kısmı kızılca sarı, boyun ve karnın alt kısmıyla bacaklarının iç yanı beyazdır.

Kuyruklarının üst yanı kırçıl, alt yanı beyazdır. Asıl vatanı Güney Avrupa ile İspanya’dır.

Toprak içinde kazdıkları yuvalarda yaşarlar. Yuvalar birbirine geçitlerle bağlıdır. Yuvalarda ya da otların dibinde saklanırlar. Akşam olunca ortaya çıkarlar. Çok ürkektirler. Bu bakımdan zor avlanırlar. Yılda 4-8 kez yavrularlar ve her defasında 4-12 yavru doğururlar. Gebelik süresi 30 gündür. Doğurmadan önce, ana tavşan yuvanın tabanını genişletir ve göğsünden kopardığı tüylerle döşer.

Yavrular 20 gün kadar anne sütüyle beslenir. Bundan sonra memeden kesilerek yuvadan ayrılırlar.

Yaz aylarında tarla ve bahçelerdeki fideleri yiyerek, kışın ağaçları kemirerek karınlarını doyururlar. Bu bakımdan zararlıdırlar.

Geniş ölçüde zarar verdiği yerlerde yuvalarının içine gaz püskürtürler.Tüyleri yumuşak olduğundan şapkacılıkta postları kürkçülükte kullanılır. Adatavşanının tüyü postu eti ve laboratuvar denemeleri için beslenen birçok çeşitleri vardır. Laboratuvar denemelerinde kullanılanların rengi genellikle beyazdır.

Önceki MakaleAda Soğanı Nedir?
Sonraki MakaleAdcılık Nedir? Ne Demek

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz