Ahtapotlar hakkında bilgi

0
437
ahtapot
ahtapot

Ahtapotlar hakkında bilgi, ahtapotlar nerede yaşar, ahtapot nereden çıkarılır, ahtapot eti yenir mi?, ahtapot eti helal mi,

Yumuşakçaların kafadanbacaklılar sınıfından bir deniz hayvanı. Ağız çevresinde bulunan sekiz kuvvetli kolun yardımıyla hareket ederler. Her kolda iki sıra vantuz vardır. Bunların yardımıyla avlarını yakalar ve taşlara tırmanırlar. Vücudu yuvarlakça, baş üstte ağız papağan gagası biçimindedir. Gözleri iri ve kuvvetlidir.Kaya kovuklarında pusu kurarak balık, ıstakoz, yengeç gibi deniz hayvanlarını avlar. Avını tükrükbezlerinin salgıladığı bir zehirle öldürür ve papağan gagasını andıran çeneleriyle parçalar.

ahtapot
ahtapot

Midye ve istiridyelerin kabuklarını açıp arasına bir taş sıkıştırarak tekrar kapanmasına engel olur ve kabuğun içindeki hayvanı kolayca yer.Akdeniz ülkelerinde ve memeleketimizde bütün balık pazarlarında satılır.Ahtapotların 5cm’den 9 metreye kadar değişen ellil kadar türü vardır.Vücutları erguvan kırmızısı, kahverengi yad a siyah kül rengi lekelidir. Boyları 50 cm. kadardır. Ağırlıkları 25 kg’ı bulur.

Ahtapotlar deri altında bulunan renk hücreleri (kromotoforlar) yardımıyla renklerini çevrelerine uydururlar.

Ahtapot Nerede Avlanır?

Ayvalık kıyılarında çok avlanır. Çarpma, zıpkın ya da bir kanca ile avlanabilirler. Marmara denizinde ve İstanbul boğazında daha seyrek bulunur, eti yenmektedir.

Ahtapotlar Nerede Yaşar ?

Okyanuslarda, Akdeniz ve Ege denizinin kayalık kıyılarında yaşar.

Önceki MakaleAhmet Yesevi Kimdir, Hayatı, Sözleri
Sonraki Makale“İki günü eşit olan aldanmıştır” hadisinin anlamı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz