Cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizde hangi alanlarda yenilikler yapılmıştır?

0
154

Cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizde hangi alanlarda yenilikler yapılmıştır?

Osmanlı Devleti, 600 yıl boyunca pek çok kıtaya hükmetmiş büyük bir imparatorluktur, son dönemlerde özellikle 1900 lülere gelindiğinde gerilemeye başlamış ve 1. Dünya Savaşı’na girmesi ile büyük kayıp alacaktır. Nitekim öyle de olmuştur, Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’na girmesiyle birlikte pek çok bölgede toprak kaybetmiştir, ardından Manda ve Himaye’yi reddeden bir lider (Atatürk) çıkacak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında başrol oynayacaktır.

Osmanlı ile Cumhuriyet’i karşılaştırdığımızda; Osmanlı Devleti saltanat sistemiyle yönetiliyordu, devleti yöneten padişahlar aynı ailenin erkekleri arasından gelmekteydi. Atatürk, Milli Mücadele’nin kazanılmasından sonra siyasi, ekonomik, toplumsal, hukuki alanlarda ve eğitim alanında inkilapları başlattı. Türk toplumunun ihtiyaçlarından ve dünyadaki bilimsel gelişmelerden yola çıkarak birçok yenilik yaptı.

Cumhuriyetin ilanından sonra halk yönetime katılabildi, egemenlik halka verildi, insanlar tebaa olmaktan çıktı ve vatandaş oldu.Ülkenin her ferdi sosyal, siyasi, ekonomik alanlarda pek çok yenilik kazandı.

Önceki Makaleİnsanların birlikte yaşamasında kültürel ögelerin etkileri nelerdir
Sonraki MakaleTürk Medeni Kanunu Kadınlara neler getirmiştir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz