Deprem neden oluşur?

1
1185

deprem nasıl oluşur
deprem nasıl oluşur
Deprem neden oluşur?, Deprem nasıl oluşur, depremler neden olur?

Günlük yaşam içinde sık sık karşılaştığımız kendimiz bizzat yaşamış veya etrafımızda haberlerde, farklı illerde ve ülkelerde depremlerin olduğunu ve bu depremlerin zaman zaman büyük ölümcül sonuçlarının olduğunu ne yazık ki biliyoruz.

Depremlere önceden önlem almak en büyük depremden korunma yöntemidir, bunun için depremden önce alınacak önlemler çok önem taşımaktadır, ölümcül sonuçların yaşanmaması veya en aza indirilmesi için bu gereklidir.

Depremler yerkabuğunda yer alan fay adı verilen kırıklarda meydana gelirler, olşturdukları şiddete göre farklı büyüklükte oluşabilirler özellike yerleşim alanlarının olduğu alanlarda nüfusun yoğun olduğu yerlerde meydana gelmesi büyük yıkımlara sebebiyet verebilir.

Faylar, kayanın kırılgan özelliğe sahip olmasından dolayı yüksek basınç (gerilme, sıkışma veya bükülme) altında kırılmasıyla oluşur. Gerilme levhaların kademeli hareketi sonucunda yerkabuğunun değişik noktalarında meydana gelir. Depremler, kayalık bir alanda oluşan gerilmenin ani bir harekete yol açacak kadar yükselmesiyle olur. Bu hareket, kayanın en zayıf noktasında kırılmasıyla yeni bir fay oluşturabilir yada kaya var olan fay boyunca kayar. Bunun sonucunda, gerilmenin boşalmasıyla olağanüstü büyük boyutta enerji açığa çıkar. Bu enerjinin çevredeki kaya kütlelerinde oluşturduğu titreşim depremi yaratır.

Günümüzde depremi önleyecek bir sistem yoktur, ancak depreme karşı dayanıklı binalar yapabilir, heran deprem olacakmış gibi evlerimizi yaşam alanlarımızı ona göre inşa edip, eşyalarımızı yerleştirerek oluşabilecek olumsuz durumları en aza indirebiliriz.

Deprem Nasıl Oluşur Animasyon

Önceki MakaleYer kabuğunun hareket etmesinin nedeni
Sonraki MakaleAkarsuyun akımını neler etkiler

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz