E devlet ikametgah nasıl alınır, resimli anlatım

0
254
e devlet üzerinden ikametgah belgesi çıkarma nasıl yapılır

E devlet ikametgah nasıl alınır, resimli anlatım, E devlet üzerinden ikametgah çıkarma, Edevletten ikametgah yazdırma, türkiye gov tr ikametgah belgesi nasıl alınır.

Eskiden hatırlayacaksınız muhtarlara giderdik ikametgah almak için birde muhtar yerinde yoksa muhtarı ara gelmesini bekle, geç gelir falan üstünde birde para alır senden nasıl sinir bozucu bir durum olurdu, muhtara para vermek istemezdim vay efendim buranın elektriği bilmem nesi cebimizden karşılıyoruz da falan filan derken tek bir ikametgah belgesine 3 TL para alırdı.

Neyse ki o günler artık geride kaldı gibi görünüyor, artık türkiye.gov.tr yani E Devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde ikametgah belgesini alabileceğiz, bu oldukça sevindirici bir haber en azından benim için öyle, uğraşmamış olacağız.

E devlet üzerinden ikametgah belgesini çıkartmak için öncelikle e devlet şifrenizin olması lazım ardından aşağıda neler yapacağınız, nasıl e devlet üzerinden ikametgah çıkartabileceğinizi hepsini açık bir şekilde resimli olarak anlatacağım.

E DEVLET İKAMETGAH ALMA NASIL YAPILIR RESİMLİ ANLATIM

Öncelikle aşağıdaki adımları takip ettiğinizde kolay şekilde e devlet üzerinden ikametgah alabileceksiniz.

1-

https://www.turkiye.gov.tr/hizmetler

adresine girin (sizi tc kimlik ve şifre istenen alana yönlendirecektir) sisteme giriş yapacaksınız ve ardından işlemlere başlayabilirsiniz.


2-

Burada önünüze uzun bir sayfa çıkacak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü alanını bulun, buradan Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Bilgisi Sorgulama alanına girin. (görsel aşağıda)

e devlet üzerinden ikametgah belgesi çıkarma nasıl yapılır

3-

Burada karşınıza bir bilgilendirme mesajı çıkacak, bunu okuyun ve ardından okudum ve kabul ediyorum bölümüne tik atın. Sonra Devam Et butonuna basın. (görsel aşağıda)

e devlet üzerinden ikametgah belgesi çıkarma nasıl yapılır

4-

Şimdi tikinizi attınız ve devam et butonuna bastınız, önünüze farklı bir sayfa çıktı, bu sayfada sizden bu belgeyi nereye vereceğiniz istenmektedir. Nereye verecekseniz ona uygun şekilde işaretleyin, kişiye, kuruma… (görsel altta)

e devlet üzerinden ikametgah belgesi çıkarma nasıl yapılır

5-

Şimdi artık sona yaklaşıyoruz, nereye vereceğinizi seçip sorgula demiştiniz son olarak, sağ üst bölümde dosyayı bilgisayarınıza indirme bölümü kaldı, karşınızda ikametgah belgeniz var bunu bilgisayarınıza indirerek, sayfa açıkken ctrp+p tuşlarına basarak (yazıcı varsa) hemen yazdırabilirsiniz. Yoksa bir yazıcı olan internet cafe, kırtasiye gibi alanlara flash diske atıp götürerek çıktısını alabilirsiniz.

e devlet üzerinden ikametgah belgesi çıkarma nasıl yapılır

Artık 7/24 kolay bir şekilde e devlet sistemi üzerinden ikametgah alabilirsiniz, bununla ilgili olarak yapılan resmi açıklama şu şekide..

 
“Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 24 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlandığı hatırlatılarak, “Yönetmelik doğrultusunda, e-Devlet Kapısı’ndan alınan yerleşim yeri belgeleri, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgelerle aynı hukuki değere sahip oldu.” denildi.

Önceki MakaleLider olan bir kişide ne gibi özellikler bulunmalıdır
Sonraki MakalePeygamberimizin çevre temizliğine verdiği önem

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz