Güneşin toprak oluşumuna etkisi

0
137
güneşin toprak oluşumuna etkisi
güneşin toprak oluşumuna etkisi

Yeryüzünde dağların kuzey ve güney yamaçları nemlilik ve sıcaklık bakımından birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Bu durum toprak oluşumunu nasıl etkilemektedir?

Yeryüzünde güneşin güneyden gelmesinden dolayı bazı dağlarda hiç güneş görmeyen yamaçlar vardır bu yamaçlar ile dağın sürekli güneş alan güney yamacındaki bitki örtüsü ve toprak oluşumu farklılık göstermektedir.

Güneşin toprak oluşumuna etkisi burada etkili olmaktadır, yukarıdaki görselde görüldüğü gibi güneş alan güney yamaçlarda toprak oluşumu sıcaklıktan dolayı fiziksel ayrışma etkisinde iken, kuzey kesimlerde güneş görmeyen yerlerde ise kimyasal ayrışmanın etkisinin olduğunu söylemek mümkündür.

kanlıca mantarı
kanlıca mantarı

Bu iki bölge arasında bitki örtüsü konusunda da ciddi şekilde farklılıklar vardır, örneğin kanlıca mantarı diye tabir edilen ve ülkemizde hemen hemen pek çok kesimde tüketilen bir mantar türü olan bu mantar, genellikle nemli alanlarda görülür, yani yukarıdaki vermiş olduğumuz bilgilerle desteklediğimizde, dağın güney kısımlarında bu mantar türünü asla bulamayız, kuzey kesimleri bu mantar türü için daha verimlidir.

Önceki MakaleToprağın yamaç üstünde az olmasının nedeni nedir?
Sonraki MakaleToprağın üst kısmı neden daha koyudur?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz