İkinci öğretim üniversiteler de parasız olacak mı?

0
112

Soru :
Merhabalar herkese, arkadaşlar son zamanlarda Türkiye gündeminde bir konu var üniversiteler parasız olacak diye sürekli gündemi meşgul ediyor, ben ikinci öğretim okuyorum konya selçuk üniversitesinde olur da üniversiteler parasız olursa harç ücretlerini yatırmayacak olursak ikinci öğretimler de bu durumdan faydalanacak mı ? ikinci öğretimlerin puanları biraz düşük oluyo diğer normal üniversitelere göre, acaba ikinci öğretimlerden hiç para alınmayacak mı yoksa harcında indirime mi gidilecek ? bunu merak ediyorum, birde alttan dersi kalan bu ücretsiz üniversite olayından yararlanamayacakmış bu doğru mu teşekkür ederim şimdiden.

Cevap

2012 -2013 eğitim öğretim yılı açılışından önce belli olacak olan parasız üniversiteler çalışması başbakan ın talimat verdiği söyleniyor ancak kesin kalkacak gibi bir durum söz konusu değil, yüzde 80 kalkacak ancak parasız üniversiteler hakkında detaylı bilgi mevcut değil.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son MYK toplantısın , parasız üniversiteler in devlete maliyetini sordu.

Yıllık devletin önemli gelir kaynağı olan üniversite harç paraları 2012-2013 eğitim öğretim yılı öncesinde tarih olabilir.

Üniversitelerin harç paralarının tarih olması demek, 2 ve 4 yıllık üniversite gözetmeksiniz, ikinci öğretimler dahil olmak üzere tüm üniversiteleri kapsıyor.

Ancak benim fikrim, ikinci öğretimlerin harç paralarını hiç ödememek yerine 400 ise 40, 50 gibi cüzi bir miktara indirip, gündüz öğretimi alan normal üniversitelerin de harç paraları tamamen kalkacak gibi gözüküyor, aksi halde ikinci öğretim puanları normal öğretime göre biraz düşük oluyor haksızlık söz konusu olmaması için şimdilik böyle olabilir.

9 ağustos 2012

Başbakan Erdoğan, dün gece saatlerinde mahallesindeki bir komşusuna sürpriz ziyarette bulundu. Mahalle sakinleri ile de sohbet eden Erdoğan, çocuklara oyuncak dağıttı. Başbakan, bir öğrencinin “üniversite harçları kaldırıldı mı?” sorusuna “evet, harçlar kaldırıldı. harçlar tamam” cevabı verdi.

Önceki MakaleAnadolu liselerinden sağlık meslek liselerine geçiş varmı 2012-2013
Sonraki MakaleÜniversite harç paraları kaldırıldı, üniversiteler ücretsiz, peki ikinci öğretimler ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz