İnsanın doğaya etkisine farklı örnekler

0
434

İnsanın doğaya etkisine farklı örnekler veriniz. İnsanlar doğaya nasıl etkilemektedir?

İnsanlar aklını kullanabilen tek canlılar olarak bilinmektedir, ancak varolan kullanabildiğimiz aklımızı pek çok art niyetli kişi kendi çıkarları doğrultusunda diğer insanları ve doğayı katlederek kendi cebini doldurma telaşına kapılmışlardır.

Örnek olarak, turistik alanlarda otel yapmak, ev yapmak, arsa açmak için bilinçli olarak yapılan orman yangınları buna bir örnektir, bunu yapan kişiler sırf kendi çıkarları için herkesin hakkı olan ormanları katletmektedir. Bunu yapan kişinin erdem yoksunu olduğunu söylemek son derece doğrudur.

Bunun dışında verilebilecek pek çok örnek mevcuttur, insanların kullanmış olduğu fosil yakıtlı araçlar hava kirliliğine sebep olup tüm insanların yaşam alanlarını kirletmektedir. Bunların yanında, fabrikaların pisliklerini akarsulara ve denizlere bırakmaları da pek çok canlının hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır.

Şehirlerimizde yapılan ışıklandırmalar ile deniz kıyısı şehirlerde özellikle, caretta caretta yavruları şehrin ışıklarını parlayan deniz zannederek şehre doğru ilerlemekte ve hayatlarını kaybetmektedirler, bu da insanların kendi çıkarları doğrultusunda farklı canlıların telef olmasına sebebiyet vermektedir.

Önceki MakaleSuyun yaşamımızda ne tür etkileri vardır?
Sonraki MakaleCoğrafya’nın temel amaçları nelerdir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz