Lizbon antlaşması önemi ve maddeleri

0
423

2005 ile 2007 yılları arasında Anayasal Ant. Onaylanmayınca AB nin gleceğine ilişkin düşünme dönemine girildi. Bunun üzerine 2007 de Lizbon Antlaşması imzalandı. Bu Antlaşma AB derinleşmesinin son halkasını oluşturmaktadır.

Lizbon Antlaşmasının onay sürecine baktığımızda ise kolay olmayan bir süreçten geçtiğini görüyoruz, İrlanda ilk etapta antlaşmaya onay vermemiş,  ikinci oylamada geçmiş. Çek Cumhuriyeti’nin de onay süreci İrlanda gibi sıkıntılı olmuştur.

Lizbon Antlaşması, Anayasal Antlaşmasının hemen ardından (Anayasal ant. Kabul edilmediğinden) yürürlüğe girdiği için pek çok açıdan anayasal antlaşmasına bezemekle birlikte, tek bir fark vardır. En önemli farkı, antlaşmada AB sembollerine, marş, slogan, bayrak yapılan atıf kaldırılmıştır. Bu antlaşma anayasada değişiklik yapacaktır, ilk aşamada reform antlaşması olarak adlandırılmış ardından Lizbon antlaşması olarak değiştirilmiştir.

Bu antlaşma ile birlikte AB’ye yeni bir yapı gelmiştir. Bu antlaşma ile birlikte AVRUPA EKONOMİK TOPLULUĞU kurulmuştur. AB Lizbon Antlaşması ile birlikte tek tüzel kişilik olarak kabul edilmiştir. Böylece artık Avrupa Birliği üye devletlerde tüzel kişilere tanınan en büyük haklara sahip olmuştur. Artık Avrupa birliği, mallar edinebilir, bunlar üzerinde tasarrufta bulunabilir ve davalarda taraf olabilecektir.

Lizbon antlaşması

Lizbon Ant. İle Maastricht ile oluşan sütunlu yapı sona ermiştir. Lizbon antlaşması ile insan hakları ve Avrupalı değerlere  (insan haklarına saygı, demokrasi, insanlık onuru, eşitlik, adalet) yapılan vurgu belirtilmiştir. Üye devletler arasında bu hakları ihlal eden ülkeler varsa hakların konsey tarafından askıya alınması olanaklı kılınmıştır.

Lizbon Antlaşmasında “güçlendirilmiş işbirliği” konusunda bir değişiklik yapılmış, Lizbon antlaşmasında; üye devletlerden bir veya birilerinin diğer devletler istemese dahi kendi aralarında işbirliği yapması olanaklı kılınmıştır. Lizbon antlaşmasından önce bu hiç kullanılmamıştı.

Lizbon antlaşmasının temel amacı; birliği daha şeffaf, demokratik ve etkin hale getirmek, vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumak, birlik ve dayanışmayı artımak, AB yi küresel bir aktör haline getirmek olarak tanımlanmıştır.

Lizbon antlaşması AB’nin reform ihtiyaçlarına verdiği cevaptır.

 

Önceki MakaleDersten geçenler bütünleme sınavına girebilir mi?
Sonraki MakaleTv8 aramızda kalmasın mesaj gönder

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz