Peribacalarının Antalya ve Muğla çevrelerinde de oluşabilme ihtimali var mıdır

0
103

Nevşehir, Ürgüp ve Göreme çevresinde görülen peribacalarının Antalya ve Muğla çevrelerinde de oluşabilme ihtimali var mıdır?

peri bacaları
peri bacaları

Bu soruya cevap vermeden önce, peribacalarının oluşumundaki en temel faktör bölgenin volkanik bir arazi olması gerekmektedir, yani volkanik arazi olan jeolojik yapının uygun olduğu alanlarda peribacaları oluşur, fakat Muğla ve Antalya bölgesi toprak yapısı olarak buna uygun değildir, yani volkanik arazi olmadığından peribacalarının burada görülme olasılığı yoktur.

Peribacalarının oluşumu;

Peribacalarının oluşumu akarsularla doğrudan ilgilidir, oluşumu olarak zor ve uzun yıllar gerekmektedir. Peri bacaları oluşması volkanik arazi olması özellikle gereklidir. Tüf’ün olması gerekir.Tüf; Lav çıkmadan önce Lavın taşları eriterek (Kül gibi) yüzeye çıkması ve birikmesi o biriken yüzeyin üstüne Lav gelmesi ve lavların zamanla üzerinde su birikmesiyle çatlayarak ve o çatlaklardan suyun içeri girmesi ve etrafını aşındırarak, eriterek doğal şekiller oluşturmasıdır.

Tüf lü arazinin üstünü kaplayan lav katmanı (Bazaltlar) koruyucu kalkan oluşturur. Zamanla rüzgalar bu şekilleri aşındırır ve ortaya günümüzdeki şekiller çıkar.

 

Önceki MakaleGünlük yaşamımızda kayaçlardan nasıl yararlanırız
Sonraki MakaleKayaçların dış kuvvetlere karşı dayanıklılığı hangi özellikleriyle ilgilidir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz