Raşitizm Nedir? Nedenleri Belirtisi Ve Tedavisi

0
103

Raşitizm Nedir? Nedenleri Belirtisi Ve TedavisiRaşitizm D vitamini eksikliğinden kaynaklanan ve genellikle çocuklarda görülen hastalık. Omurga, kol ve bacak kemiklerinde şekil bozukluklarına yol açar.
Nedenleri. Hastalığı önleyen D vitamini, süt ve sütlü besinler, yumurta ve balıkyağında bulunur. Ayrıca güneş ışınları deride bulunan bir ön vitamini D Vitaminine dönüşmesini sağlar. D vitamininin yeterince alınmaması ve güneş ışınlarından uzak kalmak, hastalığın oluşmasının başlıca nedenleridir. Güneş ışınlarının bol alınabileceği tropikal bölgelerde hastalığın görülmesinin nedeni ise çocukların güneşe çıkmamalarıdır.
Belirtileri. Hastalık genellikle bir yaşında ortaya çıkar. Zayıflık, iştah azalması, çıkık karın, kansızlık ve ishalin yanı sıra kemikler yumuşak olduğundan uzun kemiklerde bükülmeler görülür. Dolayısıyla kol ve bacak kemiklerinde şekil bozuklukları ortaya çıkar. Göğüs yandan yassı bir görünüm alır.
Tedavisi
Başlıca iki tedavi yöntemi vardır. D vitamini vermek ve güneş ışınlarından yararlanmak. Önceleri raşitizmin yanlış ve kötü beslenmeden kaynaklandığı sanılırdı. Oysa bugün fosfor-kalsiyum metabolizmasındaki bir bozukluktan kaynaklandığı bilinir. Raşitizmin çok ender de olsa D vitamininin bağırsaklarda emilememesi ya da böbreklerde var olan bir anormallik nedeniyle idrar aracılığıyla böbreklerden atılamaması nedeniyle de oluşur. Bu durumda tedavi nedene göre değişir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here