Savgı ve hoşgörü başlıklı bir kompozisyon

0
229

Savgı ve hoşgörü başlıklı bir kompozisyon, saygı ve hoşgörü ile ilgili kompozisyon, saygı ve hoşgörü hakkında kısa yazı,

Çevremizdeki tüm insanların düşünceleri, davranışları, yaşam tarzı, bizim anlayışımıza ve bizim doğrularımıza ters düşebilir, fakat bu şu anlama gelmiyor ki; biz bu farklılıktan dolayı onları eleştirelim. Aksine saygı ve hoşgörü içerisinde davranmalıyız çünkü biliyoruz ki dünya da o kadar insan var ve herkesin inancı, düşüncesi yaşam koşulları ve kültürleri birbirinden oldukça farklı.

Bu yüzden bir kimsenin bizimle aynı şeyleri düşünmesini hiç bir zaman beklememeliyiz.

Bize en yakın arkadaşımız bizim ile aynı düşünmüyor diye onu yargılayamayız, çünkü herkes aynı parmak izine sahip değilken bile aynı fikirleri düşünmeyi beklememiz oldukça anlamsız olur.

Netice olarak biz armudu çok seviyoruz diye herkes armudu sevmek zorunda değildir, biz armudumuzu yeriz başka birisi ise elmasını yer, ancak birbirimize hoşgörü, sevgi saygı aramızda eksik olmamalıdır, biz armudu seviyoruz o elmayı seviyor diye bu bizim ikili ilişkilerimize olumsuz yansımamalıdır, tam tersine hoşgörü çerçevesinde herkes kendi yaşamıyla ilgilenmelidir.

Birbirimizin düşüncelerine saygılı olmalı ve hoşgörü ile yaklaşmalıyız, armudu çok seviyoruz diye herkesin armudu sevmesini, yemesine zorlayamayız, zira bu başkasının özgürlük alanını kısıtlamaya girer ve suç işlemiş oluruz.

Sonuç olarak herkes herkes karsı, saygı ve sevgi ile birlikte birazcık da hoşgörülü şekilde yaklaştımı herşey çok güzel olacak demektir.

Görüşmek üzere..

 

Önceki MakaleAile tarihiniz hakkında sözlü tarih çalışması yapınız
Sonraki Makale4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları 2016

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz