Sinema ve Sanat Bilimleri Akademisi, Oscar Ödülleri

0
74
oscar ödülleri nezaman verildi
oscar ödülleri nezaman verildi

Academy Of Motion Picture Arts And Sciences (Ampas) Sinema ve Sanat Bilimleri Akademisi ABD, Oscar ödülleri,

 

Sinema ve Sanat Bilimleri Akademisi, Oscar Ödülleri

Sinema sanatının gelişmesini sağlamak amacıyla, 1927 haziranında ABD’ de kurulmuş olan bu kurum her yıl Oscar adı verilen armağanlar dağıtır.

Akademi armağanı diye de adlandırılan Oscar armağanlarının dağıtımı, Ampas’ın ilk toplantılarının birinde karara bağlanmıştır.

O zamana kadar çeşitli diploma, madalya, plaka halinde dağıtılan armağanların yerine bunların hepsini kapsayacak bir heykelcik verilmesi teklif edilmiş ve yönetmen Cedric Gibons tarafından çizilmiş heykel tasarısı model olarak benimsenmiştir.

Bronzdan yapılma Oscar heykelciği, altın kaplamadır.Ağırlığı 2.5 kilo, boyu 30cm’dir. Oscarların dağıtımı işine, iki ay önceden adayların seçimi ile başlanır. Akademinin çeşitli sinema bölümlerini temsil eden on iki kolu (senaryo, reji, kamera, ses ) kendi alanlarında yılın en başarılı adaylarını seçip Akademiye bildirirler.

Bu adaylar en çok beş kişi olabilir. Daha sonra aday olarak seçilen filmler biri sabah, öbürü öğleden sonra olarak ikişer defa oy sahipleri­ne gösterilir. Oy sahiplerini. Akademinin iki bini aşan üyeleri meydana getirir. Toplanan oylar son derece gizli tutulur; ancak. Oscarların dağıtılacağı tören gecesi açıklanır. Oscarlar her yıl dağıtılır.

En iyi film; rejisör; erkek ve kadın oyuncular; yardımcı erkek ve kadın oyuncular; senaryo (orijinal film hikâyesi, ori­jinal film senaryosu, adaptasyon); sanat di­rektörü (siyah-beyaz. renkli); kameracı (si­yah beyaz, renkli); kostüm (siyah-beyaz. renkli); müzik (komedi ya da dram için film müziği; müzikli film için müzik; şarkı); de­kor (siyah-beyaz. renkli); montaj; ses kaydı; Özel etkiler; dokümanter (uzun. kısa): en iyi yabancı film; kısa canlı-resim; kısa film (1 bobinlik, 2 bobinlik); özel armağan (Herhan­gi bir sinemacının toplu eserleri için) Irving C. Thalberg armağanı (en iyi prodüktöre top­lu çalışmaları için); Jean Hersholt armağanı.

İlk Akademi armağanı 6-5-1929 tarihinde. 1927-1928 yıllarının sinema başarıları için da­ğıtılmıştır.

İlk Oscar armağanını kazananlar şunlardır

1 — En iyi film (Wings – Paramount), 2 — En iyi rejisör (Frank Borzage. Seventh Hea­ven). 3 — En iyi kadın oyuncu (Janet Gay-nor. Seventh Heaven. Street Angel. Sunris). 4 — En iyi erkek oyuncu (Emil Jannings. The Way of Ali Flesh. The Last Command).

Önceki MakaleAbuşka Nedir, Anlamı
Sonraki MakaleAcapulco Mexico Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz