Ticarette Kara yollarının önemi

0
97

Ticarette Kara yollarının önemi, Uluslararası ticarette kara yollarının önemi, kara yollarının tarihi, kara yollarının tarihçesi.

Kara yollarının geçmişi, insanlık tarihi kadar eskidir. İlk kara yolu yapımı, Roma imparatorluğu dönemine rastlar. Roma imparatorluğu’nun uzun süre yaşamasında bu yolların rolü vardır.

Kara yolları hiç bir zaman önemini kaybetmemektedir. Yol güzergahlarının oluşumunda yeryüzü şekillerinin ve iklimin büyük etkisi vardır. Anadolu’nun tarih boyunca Avrupa’yı Asya’ya bağlayan bir köprü konumunda olması, sıradağların doğu-batı yönünde uzanmasıyla yakından ilgilidir.

Uluslararası ticarette, kara yolu ulaşımının dezavantajlarının fazla olması nedeniyle daha çok deniz ve demir yolu taşımacılığı tercih edilmektedir.

Gelişmiş ülkeler modern ve sık kara yolu ağına sahiptir. Avrupa ülkeleri ve ABD, kara yolları bakımından zengindir.

Ticarette uluslararası boyut denilince deniz ve demiryolu, ülke içindeki ticaret dediğimizde ise o zaman kara yolları ilk sırada olmaktadır. Kara yollarının ticaret üzerinde etkisi oldukça büyüktür, bugün Manisa’da üretilen bir televizyon ertesi gün Konya’da satışa çıkabilmektedir. Kara yolları ticareti ülke içinde büyük önem taşımaktadır.

 

Önceki MakalePanama ve Süveyş kanalları ile istanbul ve Çanakkale boğazlarının ticaretteki önemi
Sonraki MakaleTicarette Deniz Yollarının Önemi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz