Türkiye Ekonomisinde Turizmin Yeri ve Önemi

0
212

turizmTürkiye’de turizm faaliyetlerinin son derece önemlidir, ülkede turizm faaliyetleri geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdiğini söylemek mümkün.

Türkiye hem coğrafi konumu bakımından hemde iklim koşulları nedeniyle turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden birisi olarak bilinmektedir.

4 tarafı denizlerle çevrili olması, diğer turizm bölgelerine nezaran daha temiz plaj ve koylara sahip olması gibi pek çok özelliği nedeniyle turistlerin haklı olarak ilgi gösterdiği alanlardan biridir.

Türkiye’de turizm faaliyetleri 20. yy ortalarından itibaren ilgilenmeye başlansa da, bunun meyvesini daha yeni yeni almaya başladığını söylemek mümkün.

Bununla birlikte 1980’den sonra Türkiye’de yapılan turizm faaliyetleri ve tanıtımlar son yıllarda Türkiye’nin turistik bölge olarak bilinmesinde ve turistlerin ilgi göstermesinde temel nedenler arasında göstermek mümkün.

Türkiye son yıllarda geliştirdiği turizm politikaları ile, turizme daha çok önem vermiş ve bu doğrultuda turizm gelirlerini artırmayı amaçlamıştır.

Turizm’in en önemli diğer ekonomik katkısı ise, istihdam’dır. Turizm ülkede birçok istihdam alanı oluşturmaktadır.

Turizm gelirleri hangi alanlar› etkilemektedir ?

1. Turizm ve Ödemeler Dengesi
2. Ulusal Gelir
3. Turizm ve istihdam

Önceki MakaleFilistin Kurtuluş Örgütü Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleGazi Osman Paşa, Kimdir Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz