Ülkemizde linyit yatakları neden geniş yer kaplar

0
156

Ülkemizde linyit yatakları neden geniş yer kaplar? Ülkemizde linyit yataklarının çok geniş yer kaplamasının altında çeşitli sebepler yatmaktadır, bunları kısa olarak anlayabilmek için aşağıdaki maddeleri takip ediniz..

-Türkiye, Kuzey yarım kürede yer alır. Bu önemlidir, çünkü Güney yarım küre, kömür bakımından ve dolayısıyla linyit bakımından oldukça fakirdir.  Bunun nedenini coğrafi bilimciler şöyle açıklıyor: Güney yarım kürede, alçak ovalarda kömür yataklarını oluşturacak miktarda kalın bitki depoları bulunmaz. Oysa, Türkiye Kuzey yarım kürede olduğundan, bu gibi yataklara daha çok sahiptir.

– Linyit, genellikle yumuşak, kolayca ufalanabilen ve mat görünüştedir. İşte bu sebeple, linyitin ana özellikleri arasında yüksek nem içerdiğini ve karbon içeriğinin düşük olduğunu belirtebiliriz. Türkiye’de bu ortamın oluşmasına elverişli doğal koşullar bulunmuş ve linyit yatakları böylelikle meydana gelebilmiştir.

-Ayrıca, kömürlerin yoğun olarak bulunduğu deltalar, göller ve nehirler, lagünler ve akarsu taşma ovaları da Türkiye’de bol miktarda bulunmaktadır.

Önceki MakaleSivil Toplum Kavramı Nedir ve Tarihi Gelişimi
Sonraki MakaleTaşkömürü neden sadece zonguldak’tan çıkar

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz