Ülkemizdeki başlıca iklim tipleri nelerdir?

0
190

Ülkemizdeki başlıca iklim tipleri nelerdir? Bu iklimler Türkiye dışında başka nerelerde etkili olmaktadır?

Ülkemizde gerek enlem etkisinden gerekse yükseltiden, gerekse karasallıktan dolayı çeşitli iklimler görülmektedir. Bu iklim tipleri Akdeniz iklimi, Karadeniz iklimi, Karasal iklim’dir.

Akdeniz iklimi : Yazlar kurak ve sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçen bir iklimimizdir, genellikle akdeniz bölgesi başta olmak üzere ege ve marmara bölgesinin bir kısmında görülür.

Türkiye dışında Akdeniz İkliminin Görüldüğü Yerler
Akdeniz çevresindeki ülkelerde, Güney Portekiz kıyılarında, Afrika’da Kap Bölgesi’nde, Güneybatı Avustralya kıyılarında, Orta Şili’de, Kuzey Amerika’da Kaliforniya yöresinde, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Güney kıyılarında görülür.

Karadeniz İklimi
: Karadeniz’in kıyı kesiminde yer alan yerlerde etkilidir, yazlar oldukça serin kışlar ise ılık geçer yağış rejimi düzenlidir, bitki örtüsü gür ormanlarla çevrilidir, bitki örtüsü ve ormanlar deniz seviyesinden başlar, en fazla yağış alan bölgedir.

Türkiye dışında Karadeniz ikliminin görüldüğü yerler ; Avrupa’nın batısı ve kuzeybatısı, Kanada’nın batısı, Şili’nin güneybatısı, Güney Afrika’nın güneydoğusu, Avustralya’nın güneydoğusu ve Yeni Zelanda başlıca görüldüğü yerlerdir.

Karasal İklim : Denizler geç ısınıp geç soğur, karalar ise hızlı ısınır ve hızlı soğur.. İşte karasal iklim de de bu olmaktadır, iç kesimde kalan denizellikten uzak bölgelerde kışları aşırı geçmektedir, yazlar ise kavurucu sıcak olmaktadır.

Türkiye dışında karasal iklimin görüldüğü yerler : Karasal iklim, Sibirya, Kanada ve Doğu Avrupa’da geniş bir yayılış sahasına sahiptir.

Önceki MakaleSis ve Bulut nasıl oluşur?
Sonraki MakaleSavan, muson ve çöl iklimlerinin özelliklerini ve bitki örtüsünü araştırınız

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz