Yüksek Lisans Doktorada Özel Öğrencilik Nedir ? Başvuru Şartları Koşulları Nelerdir ?

0
188

Soru : Yüksek Başvuru sırasında bana özel öğrenci olmak ister misiniz diye soru yönelttiler bu nedir arkadaşlar, benim gibi yüksek lisans yada doktora yapan arkadaşlardan bilgisi olanlarda bu konuda beni aydınlatmalarını rica edeceğim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Neslihan sordu.

Cevaplandı :

Özel öğrenci avantajları ve dezavantajları

Yükseklisans öğrencisiyken doktoradan özel öğrenci statüsünde ders alabilirsiniz.

MADDE 4- Bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olup, belirli bir konuda bilgisini artırmak isteyenler, ilgili enstitü, anabilim dalı başkanlığının onayı ile lisansüstü derslere özel öğrenci olarak kabul edilebilir. Özel öğrenci statüsünde ders alanlar öğrencilik haklarından yararlanamaz. Özel öğrenci kabul koşulları ve bu konudaki diğer hükümler ilgili senato tarafından kabul edilen yönetmelikle belirlenir.

Özel öğrenci olmanın avantajı şu; belirli bir eksiğiniz olduğu durumda (dil puanı veya ales gibi) dönemi boş geçirmemek için ders alarak diğer dönem için ders eksiltme yapabilirsiniz. hatta iyi bir danışmana denk gelirseniz dönem kaybına bile uğramazsınız bu aldığınız dersler sayesinde.. yönetmeliğini bildikten sonra özel öğrenci olmak için bir dezavantaj yok.. yinede şunlar sayılabilir; geçen sene Gazi Üniversitesi için ders ,başına 500 TL kadar ücret veriliyordu pahalı yani. ikincisi maksimum 2 ders alabilirsiniz veya alacağınız ders sayısı limitlidir ve özel öğrenci statüsünden bir kereye mahsus faydalanabiliyorsunuz. okulla hiç bir ilişğinizin olmaması da bir handikap öğrenci olarak hiç bir hakkınız yok yani.
ama 2 ders alıp geçtiğinizde her türlü resmi öğrenci olduğunuzda bu dersleri saydırmanız gayet önemli bence..

Önceki Makaleİlk ve Acil Yardım Bölümü (2 yıllık) Taban Puanları 2013-2014
Sonraki Makaleİnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü 2 yıllık Taban Puanları 2013-2014

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz