1. Dünya Savaşı Hakkında Bilgi, başlama sebebi

0
177

1. Dünya savaşı hakkında bilgi, birinci dünya savaşı başlama nedeni nedir,

Almanya ve İngiltere arasında ekonomik mücadele vardı. Almanya ve İtalya’nın sömürgecilik hareketleri, milliyetçilik hareketleri, hammadde ve pazar arayışları, panislavizm politikası ve Avusturya-Macaristan veliahtının Saray bosna’da bir sırp tarafından öldürülmesi savaşın başlama nedeni oldu.
Bunların üzerine Avusturya-Macaristan Sırbistan’a savaş ilan etti. Rusya’da bu savaştan Sırbistan’ın yanında oldu. Bu savaşta Osmanlı tarafsız kalmıştı.İttihat ve Terakki Rus tehdidi nedeniyle Almanya’nın yanında savaşmak istiyordu.Bu sırada boğazları savaş trafiğine kapatmış ve kapitülasyonları tek taraflı kaldırmıştır. Bu sırada İngiltere’den kaçan Alman gemileri Goben ve Breslau Marmara Denizi’ne sığınmışlardır. Osmanlı bunu açıklamada zorluk yaşayacağı için kendini savaşın ortasında buldu. Girilen savaşta Osmanlı Devleti pek çok cephede savaşmıştır. Pek çok toprak kaybetmiş ve ordusunun yarısından çoğu yok olmuştur. Rusya’dan Bolşevik ihtilalinin olmasından dolayı Brest-Litowsk Antlaşması ile savaştan çekilmiştir.

1. dünya savaşı hakkında bilgi
1. dünya savaşı hakkında bilgi

Bulgaristan, Romanya ve ABD’de itilaf devletlerinin yanında savaşa girmişlerdi. Savaş devam ederken itilaf devletleri Osmanlı’yı kendi aralarında paylaşmıştır. ABD başkanı da savaşın sona ermesi için önerilerde bulunmuş ve Wilson ilkelerini yayınlamıştır.
Ardından 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır. Osmanlı Devleti açısından savaş sona ermiştir. Toplam 25 madde ile Osmanlı Devleti’nin olmadığının belgesi çıkarılmıştır. Bu antlaşmanın imzalanması konusunda görüş ayrılıkları çıkmış ve bunun sonucunda pek çok cemiyet kurulmuştur.

Önceki MakaleTrablusgarp ve balkan savaşları hakkında bilgi
Sonraki MakaleOsmanlıcılık neden, nasıl ortaya çıkmıştır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz