2 Yaş Bebek Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

0
159

bebek gobek bagi2 Yaş Bebek Eğitimi Nasıl Olmalıdır , 2 yaşındaki bebeğin gelişimi, 2 yaş bebekler neler öğretilir, 2 yaşındaki bebeğe nasıl davranılır,

-Olumsuz davranışlarını ve yaramazlıklarını (ısararla isteme, İnat etme, bağırtp çağırma, söz dinlememe, etrafı dağıtma, oyuncaklara ve eşyalara zarar varma…) engellamak amacıyla onu eğlendirmeye çalışarak, dikkatini farklı yarlere çekebilirsiniz.
– Çocuğunuzu gözünüzden uzak tutmayınız. Onunla meşgul olunuz, ona da meşgul olmasını sağlayacak basit İmkanlar (zarar görmeyeceği va zarar veremeyeceği oyuncaklar, legolarla oynama g.b.) ver.n.z. Yapmasm. istemediğiniz bir davranış, veya almaşım istemediğiniz bir eşyayı dikkatini başka yönlere çekerek unutturabilirsiniz.
– Bu yaştaki çocuğunuza karşı kararlı tutum ve davranışlar sergileyebilirsiniz. Ama onu azarlamayınız, korkutmayınız, baskı ve şiddet uygulamayınız.
– Yeme, içme, giyinme konularında kontrollü olarak onu kendi başına bırakın. Kendi kendine yemesini, içmesini, giyinmesini sağlayın.
– Bu yaşta biraz fazlaca olan öfke, bağırıp çağırma, ağ¬lama, mızmızlanma gibi olumsuz alışkanlıkları kazanmaması için gerekli tedbirleri alın.
– Çocuğunuz henüz başkalarıyla işbirliği yapabilecek anlayışta olmadığı için, oynayacağınız oyunlarla ona
işbirliği anlayışı kazandırmaya çalışın.

– Çocuğunuzun zarar verebileceği ya da zarar görebileceği her türlü eşya ve oyuncağı ondan uzak tutun.
– Zarar vermeden ya da zarar görmeden taşıyabileceği bazı eşyaları getirip götürmesini sağlayarak iş başarma zevkini ona tattırabilir, onu sevîndîrebilirsiniz.
– Resimli masal ve hikaye kitapları okuyun, onun da anlatması için fırsat verin. Okuma ve kitap sevgisinin gelişmesine yardımcı olun.
– Çocuğunuzla onun konuşmasını sağlayacak oyunlar oynayın. Sık sık söz hakkı verin, sorular sorun (Bu ne?
O kim?…). Böylece onun dil bakımından gelişmesine katkıda bulunun.
– Koşmasını, hareket etmesini, enerji harcamasını sağlayacak oyunlar oynaması için gerekli imkanları (top oynama, koşma, saklambaç, köre be…) tanıyın. Gerekirse birlikte oynayın.

Önceki Makale1 Yaş Bebek Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?
Sonraki Makale3 Yaş Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz