Abak Ne Demek, Abak Nedir?

0
197

Abak kelimesi anlamı nedir, abak ne demektir, abak nedir, abak hakkında bilgi, abak sayma tablosu,

Abak Nedir

Basit hesaplan kolaylıkla yapmaya yarayan ve çok eskiden beri kullanılan bir alettir. İlk olarak ne zaman ortaya çıktığı kesin olarak bilinmeyen bu aletin, çeşitli şekilleri vardır. Bugün bile ilkokullarda, çocukları hesaba alıştırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Zaman zaman değişikliklere uğramış olan abakın en yaygın olanı, bir çerçeveye paralel olarak yerleştirilmiş teller üzerine geçirilmiş onar yuvarlaktan meydana gelen şeklidir. Aletin birinci telindeki yuvarlaklar birlikleri, ikincidekiler onlukları, üçüncüdekiler yüzlükleri gösterir.

Örneğin 3564 sayısını göstermek için önce yuvarlakların hepsi yukarıya kaldırıldıktan sonra sağdaki birinci telde 4, ikincide 6, üçüncüde 5, dördüncüde 3 tane yuvarlak aşağıya indirilir. Böylece 3564 sayısı ortaya çıkar. Bügün hesap tahtası da denilen bu alet ilkokullarda kullanılırken duvara asıldığı için, yuvarlaklar sağdan sola çekilmek suretiyle işaret olunur.

Abak sözcüğünün İbranîcede toz anlamına gelen «abak» tan geldiği sanılmaktadır. Çünkü eskiden hesap yapmak için, üzerine toz serpilmiş küçük bir levha kullanılırdı. Sayılar bu levhaya parmakla yazılırdı. Bu usul ibranîlerden Araplara geçmiştir.

Abak sözcüğü Yunancada «abax», Latincede «abacus» şekline girmiştir. Eski Yunanlıların kullandığı abakslar tahtadan, metalden ya da mermerden yapılmış levhalardı. Üzerleri çizgilerle bölünmüştü. Her çizgi arası da ayrı renklerle boyanmıştı.

Önceki MakaleYunus Nadi Abalıoğlu Kimdir, Hayatı, Eserleri
Sonraki MakaleNadir Nadi Abalıoğlu Kimdir, Eserleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz