Yunus Nadi Abalıoğlu Kimdir, Hayatı, Eserleri

1
105

Yunus Nadi Abalıoğlu

(1880-1945) Gazeteci, Abalızade Hacı Halil efendinin oğludur. İlköğretimini doğum yeri olan Fethiye’de orta öğretimini Rodos’ta Medrese-i Süleymaniyede tamamladı. Bundan sonra İstanbul’a gelerek bir süre Galatasaray Sultanisine ve Hukuk mektebine devam etti.
20 yaşındayken malümat gazetesine yazılar yazarak gazeteciliğe başladı. 1901’de padişaha karşı gizli bir cemiyet kuranlar arasında bulunmak suçuyla 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Cezasını midilli kalesinde geçirdikten sonra Fethiye’ye döndü. 1908 Meşrutiyetinden sonra İstanbul’a gelerek İkdam ve Tasviriefkar gazetelerinde yazılar yazdı.
Bu arada Tasviriefkar’ın yazı işlerini de yönetti.1910’da Selanik’te ittihat ve Terakki Cemiyetinin organı olan Rumeli gazetesinin başyazarlığına getirildi.
Osmanlı Mebusan Meclisine ikinci seçim döneminde, Aydın milletvekili olarak girdi. 1918 eylülünde Yeni Gün gazetesini kurdu. Bu gazete mütareke yıllarının kötü akımlarıyla mücadele etti. 1920 martında gazetesini kapatmak zorunda kaldı. İşgal altında bulunan İstanbul’dan matbaasıyla birlikte Ankara’ya kaçtı.
Birinci Büyük Millet Meclisi’ne Muğla milletvekili olarak girdi. Ankara’da Yeni Gün gazetesini yayımladı. 1924’de İstanbul’da Cumhuriyet gazetesini kurdu. Büyük Millet Meclisinin altında döneminin sonuna kadar milletvekili olarak kaldı.
1945’de tedavi için gittiği İsviçre’de öldü.

Eserleri

İhtilal ve İnkilab-ı Osmani (1908)
49 Saat Graf Zeplinle Seyahat (1930)
Ankara’nın ilk günleri (1955)
Bab-ı Ali’nin milli hareketi Dağıtmak ve Mustafa Kemal’i Tevkif Etmek Teşebbüsü,
Ali Galip Hadisesi (1955)
Birinci Büyük Millet Meclisinin Açılışı ve İsyanlar (1955)
Çerkez Ethem Kuvvetlerinin ihaneti (1955)
31 Mart – 14 Nisan Olayları

Önceki MakaleAbaka Han Kimdir, Hayatı
Sonraki MakaleAbak Ne Demek, Abak Nedir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz