Abdal abdalın ne umduğunu, ne bulduğunu ister

0
119

Abdal abdalın ne umduğunu, ne bulduğunu ister atasözünün anlamı, atasözü ile ilgili kompozisyon, kısaca yazı

Hayatımız boyunca çeşitli sınavlara gireriz kiminden yüksek kiminden düşük alırız, bazen sosyal hayatta kazanırız bazen kaybederiz, herzaman insanın hayatında inişli ve çıkışlı bir yol vardır bu yolda insanlar pek çok zaman üzülür veya farklı düşüncelere kapılır.

İnsanlar işte bu dönemlerde herzaman kendileri ile eşit gördüğü kişileri çekemezler, yani iki arkadaş diyelim ikisi de aynı okuldan mezun ve sıra arkadaşı, okul bittiğinde birisi çok güzel bir şirkette işe başladı ve çok güzel bir maaş alıyor diğerinin iş konusunda şansı yok ve kötü bir firmada üretim elemanı olarak çalışıyor ve maaş olarak diğer kişiden 3 de 2 oranında daha az para alıyor, sonuç olarak işte burda insanlar arasında çekişmeler, çekememezlikler, onun yüzünü görmek istememeler başlıyor.

Çünkü pek çok kişi eşit şartlarda olduğunu düşündüğü kişilerin, kendisinden bir adım ilerde olduğunu görmeyi istemez, hep bu durumdan ve onu görebileceği ortamlardan kaçar. Buluşmak görüşmek istemez olur biranda. İşte hep bunların sebebi çekememezliktir, dost olduğu, aynı sırada oturdukları kişiden gelecek hiçbir faydayı ve zararı biranda istemez olur, gereksiz ve yersiz şekilde arkadaşından soğutur kendini.

Aslında doğru olan bu değildir elbette, insanların gelip geçici fani dünyada en yakın arkadaşlarını, dostlarını, aile dostlarını bazen sırf çekememezlik uğruna kaybetmektedir, halbuki insanlar çok lüx bir otomobille de yol alabilir, günümüz şartlarında 10-20 binlik bir otomobille de, oysa insanlar her zaman lüxe özenir ve eğer eşit şartlarda yaşadığı kişi kendisinden daha lüx bir yaşam sürüyorsa ve herzaman onun yaşamına özenir ve iç geçirir,bir süre sonra yine çekememezlikler başlar. İşte bu hayatımızda yaşadığımız en kötü deneyimlerden birisi olur, insanların birbirini çekememesi kalbinin küçük olmasıyla, kendisini henüz tamamlayamamışlığıyla anlatılabilir, olaylara çok dar bir pencereden baktığının göstergesidir. Geniş yelpazede bakıp değerlendirse hayatta yaşamak için, mutlu olmak için, bambaşka şeyler görecektir.. Siz siz olun hep geniş pencerelerden dünyaya bakın.. Dar pencereler ardında saklı ve kısır düşüncelerle yaşamayın..

Önceki Makale3 Mart 1924’te kabul edilen kanunlar
Sonraki MakaleKuran’ı Kerim’in ilk ve son suresinin isimleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz