Abis Nedir, Abis Anlamı Nedir

0
116

Abis nedir, abis kelimesi anlamı nedir, abis sözcüğünün açıklaması,

Abis

Düşey yönde ve çok derin yerkabuğu çukuru. Bunlara su dışındaki topraklarda da rastlanır. Genellikle kıtaların ya da büyük ada gruplarının uç taraflarında deniz diplerini derinlemesine keserler.

Pasifik okyanusunda şimdiye kadar 10.000 metreyi aşan beş tane abis bulunmuştur. Bunların en derini Marianna çukurudur. Marianna çukuruna 1960 yıında Jacques Piccard ve Don Walshin, Trieste batiskafiyle dalışlar yapmışlardır.

Denemelerde deniz düzeyinden yaklaşık olarak 11.000 metre derine inilmiştir. (bu mesafenin Everest’in yüksekliğinden iki bin metre fazla olduğunu belirtelim).

Öbür denizlerde, derinliği daha az çukurlara rastlanır. Atlantik’te Portorico yakınındaki Milwaukee çukuru 9.200 metre, Hint okyanusunda Cava adasının güneyindeki bir çukur ise 7.450 metre derinliktedir. Kuzey buz denizi, Kuzey Kutbu ve François Joseph adaları arasında 5.000 metreyi aşan derinlikteki çukurlara rastlanır.

Akdeniz’de, Peloponez’in güneyindeki bölgede ise böyle çukurlar 4.880 metreye varır.

7.000 metreye kadar derinlikteki denizaltı hayvanlar topluluğu koınusunda oldukça yeterli kesin bilgiler vardır.

Daha fazla derinliklerde canlı yaratık bulunup bulunmadığı konusu ise kesin bir cevaba bağlanamamıştır. Bununla beraber Trieste’nin dalışları süresince balıklara, kabulu hayvanlara ve medüzlere, özellikle dip kısımlarda, rastlanması, ilgi çekicidir.

Bu da en derin kesimlerde bile suda hayvan organizmalarının yaşamlarını sağlayacak kadar oksijen bulunduğunu doğrulamaktadır.

Önceki Makale“Hak, sorumluluk, özgürlük” kavramlarıyla ilgili araştırma
Sonraki MakaleAbisel Hayvanlar Nelerdir ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz