Abisel Hayvanlar Nelerdir ?

0
151

Abisel hayvanlar nelerdir, abisel hayvanlar hakkında bilgi, abisel hayvan türleri,

Abisel Hayvanlar 

Çok derinlerde, ışıktan bitkilerden tamamen yoksun bir çevrede yaşayabilen deniz organizmalarının topluluğu.

Forbes’teki 600 metrelik (1841) abistan, Piccard’ın 11.000 metrelik (1960) abisine kadar yüzyıllık bir süre içinde araştırmacıların deniz diplerinde yaptıkları incelemeler, hayvan hayatının hangi derinlikte olursa olsun bulunduğunu göstermektedir.

Hayvanlar, abisel çevrenin koşullarına iyice uymaktadır (ışık yokluğu ,düşük sıcaklık ve basınç ) Galathea’nın (1950-1952) dalışlarında 10.190 metrede yassısolungaçlıların, 8200 metrede karındanayaklıların, 7130 metrede balıkların 5850 metrede yosun hayvanlarının yaşadığı görülmüştür.

Ayrıca, derinlik arttıkça hayvan yoğunluğu azalmaktadır.

Bazı araştırmacılara göre abis hayvanları, derinliği az sulardakilerden daha ufaktır. Abis hayvanları genellikle etçildir. Abisel sularda yalnız fosforışı vardır. Fosforışı, bu çevrede yaşayan hayvanlar tarafından üretilir. Derinlikte birlikte, gözleri görmeyen hayvan sayısı da artar. Buna karşılık gözleri aşırı şekilde gelişmiş olanlar da vardır. Görme yokluğu ya da eksikliği, başka duyguların aşırı şekilde gelişmesiyle giderilir. Nitekim gigantactis macronema, linophryne arborifer ve öbür abisel balıkların duygu kolları böyledir.

Işınlılar, delikliler, süngerler, kabuklular, derisidikenliler, yumuşakçalar ve balıklar abisel hayvanların en önemlileridir.

Önceki MakaleAbis Nedir, Abis Anlamı Nedir
Sonraki MakaleAbisel Tortullar Nedir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz