Peygamberimizin Kuran-ı Kerim’i açıklayan sözleri

7
167

Peygamberimizin Kuran-ı Kerim’i açıklayan sözlerine örnekler bularak sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız, Hz. Muhammed’in Kuran-ı Kerim ile ilgili sözleri, Hz. Muhammed’in Kuran ile ilgili söyledikleri nelerdir,

Allah’ın elçisi olan peygamberimiz Hz. Muhammed Kuran-ı Kerim ile ilgili olarak pek çok bilgiler vermiştir, Kuran-ı Kerim’in güzelliklerinden bizlere bahsetmiştir, nasıl ibadet etmemiz gerektiğini ve Kuran-ı Kerim’in amacını insanlara nakşetmiştir, bunları yaparken peygamberimizin dilinden dökülen sözler şu şekilde olmuştur;

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kuran ile ilgili olarak söylediklerinden bazıları şunlardır ;
“Sizin en hayırlınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir”
“Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: Allah’ın Kitab’ı ve Resûlünün sünneti”
“Kur’an-ı okuyun. Onu güzel okuyun. Tahkim edin, ona sahip olun, hüzünle okuyun. Muhammed’in (s.a.v) nefsi kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, insanların kalplerinden onun gidişi, bağlı devenin ipinden kurtulmasından daha kolay olur.”
“Kur’an-ı öğrenin, okuyun ve kolayınıza gelen yerleri okuyun. Muhammed’in (s.a.v) nefsi yed-i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, onun unutulup gitmesi, bağlı devenin ipinden kurtulmasından daha çabuk olur.”
” Öğrenin, bilin ki, kim bir gecede (veya bir gün içerisinde) 50 ayet okursa, o, gafiller listesine yazılmaz. Kim gecede 100 ayet okursa, abidler arasına yazılır. Kim gecede 200 ayet okursa, ondan Kur’an davacı olmaz. Gecede 500 ila 1000 ayet okuyanlar ise, kendilerine cennette büyük makamlar ihsan edilmiş olarak sabahlar.”

“İçinde Kur’an’dan bir şey bulunmayan kişi harabe ev gibidir”

“Allah Teâlâ bu Kur’an’la bazı kavimleri yüceltir bazılarını da batırır”

Önceki MakaleHz. Muhammed’in diğer insanlardan farklı ahlaki özellikleri
Sonraki MakaleHz. Muhammed’in alemlere rahmet olmasının ifade ettiği anlam

7 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz