Peygamberlerin Sıfatları ve Anlamları

0
349
peygamberlerin sıfatları nelredir

Peygamblerlere verilmiş belli başlı sıfatlar vardır bu sıfatlar 5 tanedir ancak arkasında pek çok büyük anlamı taşır. Peygamblerlerin sıfatları nelerdir işte hep birlikte öğrenelim.

Peygamberlerin Sıfatları

1- SIDK

Doğru olmak anlamına gelmektedir. Peygamberlerin hepsi doğru, dürüst ve güvenilir insanlardır. Bu yüzden bu sıfat peygamberlere verilmiştir.

2- EMANET

Peygamberlerin Peygamber olabilmeleri için en temelinde hiç yalan söylemeyen, emanete hıyanet etmeyen kişiler olması gerekir. İşte bu yüzden peygamberler güvenilir kişilerdir. Emanete asla hıyanet etmezler. Bu konuda bir ayet vardır o da şöyledir; “Bir peygamber için emanete hıyanet yaraşmaz” buyrulmaktadır. Al-i İmran 3/161.

3- İSMET

Peygamberlerin de insan olmaları sebebiyle ufak tefek hataları olabilir. Ancak hatalar Allah tarafından gönderilen bir uyarı ile hemen düzeltilmektedir. Peygamberlerin küçük hatalarına “zelle” adı verilir.

4- FETANET

Peygamberlerin her zaman akıllı, uyanık ve zeki olmaları anlamına gelen bir sıfattır.

5- TEBLİĞ

Yüce Allah’ın göndermiş olduğu emirleri insanlara ulaştırmak gibi görevlere sahiptir.

Yukarıda saymış olduğumuz sıfatlar peygamberler tarafından ortak olarak kullanılan sıfatlardır ve beş tanedir.

Her peygamberde bu beş sıfatın olması gerekmektedir. Peygamberler insanlara daima iyiliğe, güzele teşvik eder. Kötüklüklerden uzaklaştırmak için elinden geleni yapar, kötülüklerden fenalıklardan uzaklaştırmak için çalışır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here