Acele işe şeytan karışır atasözü anlamı

0
267

Acele işe şeytan karışır atasözü anlamı, atasözü ile ilgili kompozisyon,

Acele işe şeytan karışır

Hayata dair bütün işlerimizi ve planlarımızı acele etmeden, ağır ve emin adımlarla yaparsak daha güzel işler çıkaracağımızı hatırlatan atasözüdür. Yani günümüzde ki insanların sosyal hayatlarına baktığımızda hep bir acele ve koşuşturmaca içinde olduklarından, ne yaptıkları işleri anlayabiliyorlar ne de bunu keyifli ve isteyerek yapıyorlar. Halbuki ne istediğimizi bilir ve ona göre planlı bir şekilde yol alırsak hep yapacağımız işi en layıkıyla yaparız hem de güzel işler çıkarırız.

Yaptığımız işi aceleye getirmek hem o işin sağlığı açısından iyi olmaz hemde önemli noktaları kaçırabilir ve böylece hiç kullanışlı olmayan şeyler ortaya çıkartabilir, manevi olarak ilişkilerimizde de sıkıntılar yaşayabiliriz. Örneğin; öğretmenin verdiği araştırma ödevini evinde araştırmayan, okula gelip 5,10 dakika içinde bitiren bir öğrenci ile evde güzelce araştıran bir öğrencinin arasında fark vardır, bu fark pek çok zaman iyi ve kötü karne olarak karşımıza çıkar, dolayısıyla burada karşımıza çıkan kötü ve kırık notların bulunduğu karne bizim “şeytan” ın karıştığı bir karne olarak değerlendirebiliriz : )  Biraz farklı bir örnek oldu sanki, ancak konu temel olarak aynı şeyden bahsetmektedir, yani acele yapılan işler sağlıklı olmaz, mutlaka birşeyler unutulur ve acele yapıldığı için önümüze çıkan engeller bizi belki o şeyi yapmaktan bile vazgeçirebilir, bunlarla karşılaşmamak için herşeyi zamanında ve yerinde yapmalıyız.

Kısaca bu atasözünden anlayacağımız daha güzel ve mutlu bir hayat geçirmek için hep emin adımlarla ve ne istediğimizi bilerek yola devam etmeliyiz

Önceki MakaleAyağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı
Sonraki Makale“Aba vakti aba, yaba vakti yaba alan yanılmaz” atasözü anlamı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz