Acemi nalbant kürt eşeğinde dener kendini atasözü anlamı

0
127

Acemi nalbant kürt (elin) eşeğinde dener kendini atasözü anlamı, atasözüyle ilgili kompozisyon örneği, 

Yaptığı bir iş de aslında çok iyi olmayan ya da olduğunu sanan kısacası çokbilmiş diye tabir ettiğimiz kişilerden uzak durmamızı onlara her hangi bir eşyamızı ya da işimiz emanet etmemizi öğütleyen atasözüdür.

Bu kişiler genellikle kendine olan aşırı güven duygusuyla birlikte bir işe kalkışır fakat kendisi de bilir ki sonuçlar umduğu gibi gitmeyebilir. İşte tam da bu nedenledir ki kendisinde değil de kürt eşeğinde yani yabancı kimselerde ilk denemelerini yaparak işini daha iyi yapmaya çalışırlar. Çünkü yabancıya zarar gelse de çok önemli değil, itiraz da edemez zaten, yeter ki kendisinden olana bir şey olmasın.

Örnek üzerinden açıklanacak olursa eğer, bir kuaför çırak yetiştirir ki işi öğrensin diyedir. Ve dikkat edilirse çıraklar genellikle çocuklar üzerinde işe başlar, çünkü düzgün bir kesim elde edemese bile çocuk sesini çıkaramaz aksine teşekkür eder çıkar.

İşte bu yüzden yaptığımız her işe ne kadar yeterliyiz bilmeliyiz ve ona göre işleri üstlenmeliyiz. Veyahut emanet edeceğimiz kişilere güvenmeliyiz. Yoksa gözlerinde gavur eşeği olur çıkarız.

Yazar : Yeşim KÜTÜK

Önceki Makale“Acemi nalbant kah nalına vurur kah mıhına” atasözü anlamı
Sonraki Makale“Acı acıyı bastırır, su sancıyı” atasözü anlamı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz