“Acemi nalbant kah nalına vurur kah mıhına” atasözü anlamı

0
89

Acemi nalbant kah nalına vurur kah mıhına atasözü anlamı, atasözüyle ilgili kompozisyon,

Acemi insanlara karşı bize öğüt veren ve her işte tutarlı bir şekilde davranmamızı yineleyen bir atasözüdür. Bazı insanlar vardır ki bugün dediğini yarına unutmuş gibidir. Ya öyle yaşar hayatını ya da kişiliği öyledir. Bilinmez nedendir bu davranış, nedenini kestirmesi zor olabilir.

İşte bu tutarsızlığı yaşamak ve yaşatmamak için söylediklerimizde ve davranışlarımızda her zaman tutarlı olmalıyız. Çünkü bu hayatımızı zorluklara sokabilir. Söylediklerinin arkasında durmayan, düşüncelerini yansıtmayıp tam tersi davranan insanlarla kim muhabbet etmek isteyebilir ki ya da arkadaşlığı, dostluğu bu davranışta aramıyor olsak bile kim bizimle çalışmak ister, bir şeyleri paylaşmak, yardımımızı ya da yanında olmamızı ister ki..

İnsan öncelikle kendine güvenmeli, söylediği ve yaşadığı her şeyin arkasında durmalı ki daha iyi bir yaşam sürelim. Çünkü bilmelisiniz ki nasıl bir kişiliğe sahipseniz etrafınızda ki kişiler de ona göre şekillenmektedir.

Bu nedenledir ki yaşayıp görmüş, düşünmüş tartmış atalarımızın bu sözlerinden ders çıkarmalı ve haklılık payını daima aramalıyız.

Yazar : Yeşim KÜTÜK

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here