“Acı söz insanı dininden, tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır” atasözü anlamı

0
125

“Acı söz insanı dininden tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır” atasözü anlamı, atasözü ile ilgili kompozisyon

Bir münakaşa esnasında veya normal bir sohbette, karşıdaki insanı kötü söz söylemeye iten davranışlar sergiler ya da konuşulursa, bu kişiler arasında ki gerilimi artırır. Karşılıklı olarak her iki tarafın sabrı taşabilir ve konuşma aniden öfkeye dönüşerek kırıcı sözler sarf edilebilir. Bu durum da elbette kötü sonuçlar doğuracaktır. Belki gereksiz bir kelimeden dolayı sevdiklerimizi kırabilir ve bunun sonunda onları kaybedebiliriz.

Hâlbuki bunun tam tersi olarak kullandığımız kelimeleri doğru seçerek ve davranışlarımızı tartarak davranırsak güzel ilişkiler ve sohbetlere dâhil olabiliriz. Tatlı söz her zaman öfkeli kişiyi bile sakinleştirir, öfkesini azaltır ve onun zarara uğramasına engel olur.

Daha büyük zararlara uğramamak, hata yapmamak ve sonunda pişman olmamak için sarf ettiğimiz sözlere her zaman dikkat etmeliyiz. Kelimeleri düzgün seçmeli, karşımızdaki kişileri kırmaya yönelik ya da onları öfkelendirecek davranışlarda bulunmamalı, öfkemize hâkim olmayı bilmeliyiz ki sonuçlarından kimse zarar görmesin.  Tatlı dil her zaman güzel kapıların anahtarıdır ☺

Yazar : Yeşim KÜTÜK

 

Önceki MakaleSalavat duaları ne zaman okunur?
Sonraki Makale“Akacak kan damarda durmaz” atasözü anlamı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz