Salavat duaları ne zaman okunur?

1
173

Salavat duaları ne zaman okunur, salavat duaları nelerdir? okunuşu ve anlamı hakkında kısaca,

Salavat duaları ne zaman okunur kısaca

Salavat duaları ile ilgili olarak ; bazı alimler Hz. Muhammed’in (sav) her ismini duyduğunda salavat getirilmesini söylerken, din ile ilgili olarak uğraşan bazı alimler ise Hz. Muhammed’in adının duyulduğu zaman bir kez salavat getirilmesi yeterli olduğunu söylemektedir. Fakat islam ilmi ile uğraşan bilginlerin çoğunluğu Hz. Muhammed’in (sav) adının her anıldığında salavat getirilmesi gereklidir demiştir.

Peygamber efendimiz (s.a.v)’e salatu selam getirirken “Allahümme salli ala Muhammed ” demek yeterlidir fakat farklı salavat çeşitleri vardır.

Salavat Duaları

Allahümme Salli Duası

Okunuşu

“Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrâhîme ve alâ âli İbrâhîm. İnneke hamîdün mecîd.”

Anlamı

“Allah’ım,
İbrahim Peygamber’e ve yakınlarına merhamet ettiğin gibi Hz. Muhammed’e, onun evlat ve yakınlarına da rahmet et. Şüphe yok ki şanı yüce ve övülmeye layık olan yalnız sensin.”

Allahümme Bârik Duası

Okunuşu

“Allahümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrâhîme ve alâ âli İbrâhîm.İnneke hamîdün mecîd.”

Anlamı

“Allah’ım, İbrahim Peygamber’i ve yakınlarını mübarek kıldığın gibi Hz. Muhammed’i, onun evlat ve yakınlarını da mübarek kıl. Şüphe yok ki şanı yüce ve övülmeye layık olan yalnız sensin.”

Önceki Makaleİmam hatip mezunları asker olabilir mi
Sonraki Makale“Acı söz insanı dininden, tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır” atasözü anlamı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz