Adet Görme (Aybaşı) Nedir?

0
207
adet görme, aybaşı nedir
adet görme, aybaşı nedir

Adet Görme (Aybaşı) Nedir, Kaç gün sürer, kadınlar neden adet olur,

Erginlik çağına giren her genç kızın üreme organından belirli zamanlarda bir miktar kan gelmesi olayı. Adet görme, genellikle dört haftada bir tekrarlanır ve birkaç gün sürdükten sonra, kanama kesilir.

Gebelik ve emzirme devresi dışında kadının her ay az çok düzenli bir şekilde tekrarlanan kanamalar yaş dönümü devresinde kesilir.

Genel olarak kadınlar 14 yaşında adet görmeye başlar. 49 yaşında adetten kesilirler. Ancak 12 yaşında adet görmeye başlayabilecekleri gibi 40 yaşında yaş dönümü devresinde girmeleri ya da aybaşlarının pek nadir de olsa 60 yaşına kadar sürmesi söz konusu olabilir.

Ortalama olarak her kadın 30-35 yıl adet görür. Adet görmeye ne kadar erken boşlarsa o kadar erken adetten kesilir.

İklimin ve yaşama koşullarının adet görme üzerinde etkisi büyüktür. Sıcak ülkelerde yaşayan kızlarda aybaşları daha erken başlar. Varlıklı ailelerin kızları da, fakir ailelerin kızlarından daha önce adet görmeye başlamaktadır.

Kadının iki aybaşı günleri arasındaki devreye adet görme devresi denir. Bazı kadınlarda bu devre kısa, bazılarında daha uzundur. Kadın her aybaşı kanamasında 30-50 gram kan kaybeder. Normal koşullar altında aybaşı kanının rengi koyu kırmızıdır.

Adet görme, ruh ve sinir sistemini etkiler. Onun için, bu günlerde kadınların dinlenmeleri yararlı olur. Adet görme günlerinde temizliğe çok dikkat etmek gerekir. Yalnız soğuk suyla yıkanmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü birden sıcaklık değişmesi, aybaşı akıntısının düzenini bozar.

Önceki MakaleAdenit Hastalığı Nedir?
Sonraki MakaleAdetten Kesilme Yaşı Kaçtır

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz