Ağrı Hakkında Bilgi

0
149

Ağrı Hakkında Bilgi, ağrı ile ilgili genel bilgiler, ağrı iklimi nasıldır, ağrı tarihi bilgiler,

Ağrı Hakkında Bilgi

Adını sınırları içindeki Ağrı dağından alan İran sınırına en yakın ilimiz. Doğuda Türk İran Sınırı, kuzeyde Kars, batıda Erzurum, güneyde de Van ve Muş illeriyle çevrilidir.

Denizden yüksekliği 1640 m. dir. İlçeleri; Diyadin, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay ve Tutak’tır.

Yüzölçümü 11.316 km2 dir. İl toprakları Ağrı dağının batı eteklerinden Doğu Anadolu’nun içlerine kadar uzanmaktadır. İl içinde Ağrı dağından başka Aladağ, Süphan dağı ve Tendürek dağları yer alır.

Fırat’ın en uzun kolu olan Muratsuyu il topraklarını sulamaktadır. Üç gölü  vardır. Şeyhli ve Danilkel gölleri yazın kurur, kışın yeniden ortaya çıkarlar.

İklim şiddetli yayla iklimidir; yazları sıcak, kışları soğuktur. Yıllık yağış ortalaması 30-40 mm dir. Çokluk kar yağar.

Muratsuyunun bataklıklarında kamış, doğu yönlerinde pamuk, pirinç ve kendir yetişir. Ekime elverişli topraklar beşte bir oranındadır. Buğday, arpa mısır ve çavdar üretilir. Halk hayvancılıkla geçinir, av hayvanlarının dericiliğini yapar.

İlde endüstri yoktur. Her evde küçük el tezgahları vardır. İl sınırları içinde bulunan linyit damarları henüz işletmeye açılmamıştır. Ağrı, Trabzon-İran transit yolu üzerindedir.

Önceki MakaleHindistan Agra Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleAğrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Efsanesi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz