Akıldışı Sevgilerimle Dan Ariely Özet

0
396
dan-ariely
Dan ariely Akıldışı Sevgilerimle

Akıldışı sevgilerimle Dan Ariely kitabının özetini arıyorum

Cevaplandı :

Kitabın özeti ile ilgili ve genel olarak kitabın nelerden bahsettiği hakkında aşağıda detaylı bilgi mevcut, bu içeriği okuyarak kendinizce bir özet çıkartabilirsiniz. Aşağıda kitabın genel olarak nelerden bahsettiği, neleri ele aldığı ile ilgili geniş bilgi yer almaktadır.

Akıldışı Sevgilerimle Dan Ariely Özet

Bu kitapta Dan Ariely, Wall Street Journal’daki köşesindeki yazılarından oluşturduğu seçkiyi sunmuş bize. Yıllarca psikoloji ve behavioral economics alanında kaleme aldığı akademik makalelerden sonra araştırmalarının sonuçları hakkında daha samimi yazılar yazmaya başlayan Ariely, “Akıldışı Sevgilerimle” kitabı ile okurlarının ciddi sorularını esprili bir dille yanıtladığı köşe yazılarını derlemiş. New Yorker’ın ünlü çizeri Willam Haefeli de karikatürleriyle kitaba renk katmış.

Kitapta evlilik hayatı, yatırımlar, ilişkiler, gündelik hayat, arkadaşlık, spor ve kariyer gibi çok sık aklımıza takılan sorulara ev sahipliği yapan konular var. Mesela, hemen hemen hepimizin fazladan birkaç kilosu olduğuna göre şu soru bir şekilde hepimizin aklından geçmiştir diye düşünüyorum:
Sevgili Dan,
Ne zaman gece geç saatlere kadar uyanık kalsam sonunda buzdolabına saldırıyorum- ve diyetimi bir bir bozuyorum. Gün içinde kendimi tutabiliyorum ama gece olunca sanki otokontrolüm yok oluyor. Ne yapmalıyım? (s.180)

Ben burada soruların cevaplarını yazmayacağım. Kitabı okuyup siz bulun istiyorum 🙂 Ama bu soru özelinde, cevabı daha önceki kitabından bilmek mümkün. (“What the hell effect” dersem hatırlar mısınız?)

William Haefeli’nin kitaptaki karikatürlerinden biri

Hadi şimdi de çok basit ve çok net bir soru gelsin:
Sevgili Dan,
Çamaşır yıkarken neden çoraplar hep kaybolur? (s.113)

Şimdi de sizinle sabahın 6’sında yataktan zıplayıp ofise gitmeden önce çılgınlar gibi pilates, koşu, spinning yapan arkadaşlarınızın kulaklarını çınlatacak bir soru paylaşayım:
Sevgili Dan,
Çalıştığım ofiste işine 20 dakika bile odaklanmakta zorlanan insanlar var. Ama uzun süren esneme hareketleri yaparken hiç sorun yaşıyor gibi görünmüyorlar ve hayret verici şekilde zaman alıcı faaliyetlere devam etmek konusunda oldukça azimli görünüyorlar. Bu çelişkiyi açıklayabilir misiniz? (s.165)

Bu soruyu okurken sizin de aklınıza direkt bazı isimler geldi mi? :))

 

Kitabın özet kısmı “http://irmakparlat.blogspot.com.tr” adresinden alıntı yapılmıştır.

Önceki MakaleOrtak mirasın tanınması ve turizm arasında nasıl bir ilişki vardır?
Sonraki MakaleDostlukların kalıcı olması için nelere dikkat etmeliyiz etmeli

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz