Akıllı ev teknolojileri insanları tembel ve obez yapar mı

0
437

Akıllı ev teknolojileri insanları tembel ve obez yapar mı

Akıllı evler son zamanlarda popüler olan teknolojiler arasında sayılmakta. Özellikle son dönemde hızlıca gelişen mobil teknolojiler de bunu destekler nitelikte, kişiye özel üretilen mobil uygulamalar ile telefona yüklenip anında evini kontrol etmesi sağlanmakta. Kişi anında evini canlı kamerayla bağlanıp, evini kontrol edebilmekte, kapıları camları pek çok şeyi telefonundan yönlendirebilmektedir.

Bu ve bunun gibi uygulamalar kişileri obezite yapar veya tembelleştirir mi? Bence nasıl kullandığımızla ilgili bu, teknolojinin faydalı yerlerini kullanır, zararlı yerlerinden kaçınmayı bilirsek eğer o zaman hiçbir teknolojik alet bize zarar veremez.

Yani bunu şuna benzetebiliriz, araba çok faydalı ancak arabayla 200km hız yapıp dolaşırsak mutlaka kaza yapar ve ölürüz, yada başka birilerinin hayatını karartırız. Yada akıllı evimiz var diye hiç kıpırdamadan bütün işlerimizi yaparsak, spor yapmayı bırakırsak o zaman bize ciddi şekilde zarar verebilir.

Yani aslında teknoloji faydalı ancak biz insanlar olarak bunu pek çoğumuz olumsuz yönde kullanıyoruz, ders çalışmamız ve video izlememiz için bize verilen tabletlere oyun yükleyip saatlerce oyun oynarsak bu bize ciddi şekilde zarar verir ve okulda tembel bir öğrenci oluruz. Bu gibi şeyler teknolojiyi insanoğlunun kullanımıyla ilgilidir, akıllı evimiz olmuş biz nasıl kullanmayı bildiğimiz sürece hiçbir sıkıntı olmaz bence.

Önceki MakaleNas suresinin anlamı
Sonraki MakaleBulutluluk hakkında detaylı bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz