Allah’ın varlığı ve birliğine delil olabilecek örnekler

0
151

Siz de doğada gözlem yapınız ve Allah’ın varlığı ve birliğine delil olabilecek örnekleri ve düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

Allah’ın varlığı ve birliği üzerine delil olabilecek okadar çok örnek vardır ki bu örneklerden sadece birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum, bugün günümüzde var olan yaşayan tüm canlılar muhteşem bir varlıktır aslında, ufacık bir karıncayı ele alalım, küçücük olan bu canlı kendi yemeğini topluyor, biriktiriyor onları saklıyor, evini yapıyor, ufacık cüssesi ile hemen hemen herşeyi yapabiliyor kendi yaşamı için. Bugün dünyadaki bütün insanlar bir araya gelse bir karıncayı oluşturamaz. Keza yine aynı şekilde bir sineği oluşturamaz. Sivrisineği ele alalım gözle göremiyoruz bile çoğu zaman okadar küçük ki ancak bu canlı da uçabiliyor, inanmak aslında güç fakat gözümüzle görüyoruz.

Tüm bunların yanında insan vücudu zaten başlı başına bir doğa harikasıdır, insanlar için yaşamı kolaylaştıran pek çok şey aslında kodlanmıştır, biz şuan vücudumuzu hareket ettirdiğimizi düşünsek de bizim kontrolümüz dışında vücudumuzda pek çok şey oluyor, bizden habersiz binlerce şey arka planda çalışıyor, örneğin sürekli kalbimiz çalışıyor, vücudumuzdaki kaslarımızın tümü yorulurken kalp kasımız hiç yorulmuyor, mide kaslarımız yemek yediğimizde yemeği posa haline getiriyor bu anlattıklarım bizim isteğimiz dışında kendiliğinden gerçekleşiyor, biz sadece hayatta bazı şeyleri isteğimizle yapabiliyoruz. Dolayısıyla insanların nekadar aciz aynı zamanda nekadar muhteşem bir varlık olduğunun da bir göstergesidir bu anlattıklarım.

 

Önceki Makaleİyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir atasözü anlamı
Sonraki Makale“İşleyen demir, pas tutmaz” atasözü anlamı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz