Altın nasıl oluşur

0
140

Altının oluşumu nasıl gerçekleşir?

Dünya’daki yok edilmesi en güç ve değerli metaller arasında sayılan Altın, Uzay’da meydana gelen dev patlama Altın partiküllerini saatte 120 milyon km hızla gezegenimizi oluşturan kayaların üstüne savurmaya başladı, bu küçük partiküllerin dünyanın en büyük definelerine dönüşecek kaynakları nasıl oluşturduğu henüz bilinmiyor. Cevap bulmak için Jeolojik dedektifler sürekli araştırıyor. Uzaylı doğal bu maddeyi sürekli olarak araştırıp inceliyorlar. Bulunacak her bilgi Dünya’nın nasıl oluştuğuna ışık tutacak.

Altın binlerce yıldır insanların ilgisini çekiyor, bilinen en eski değerli maden olan altın gelmiş geçmiş bütün kültürlerde önemli roller oynadı. İnsanoğku tarihin başlangıcından bu yana her dönemde altına büyük bir değer verdi, bu son derece sıradışı bir maden ve gerçekten de çok güzel. Aslında altının değeri onun özelliğinde yatıyor ;

altın nasıl oluşur
altın nasıl oluşur

Altın kendinden başka hiçbir metale yapışmaz, altın kullanılıp atılan birşey değildir sürekli bir döngü içerir, parmağınızdaki altın yüzük belkide yüzyıllar önce kullanılan bir eşyadan geliyor, bu özelliklerine bakıldığında altının değeri anlaşılabilmektedir. İnsanlar binlerce yıldır altının peşinde buna rağmen dünya üzerinde sadece 4 odalı bir evi dolduracak bir miktarı bulundu.

Ama altının en sık rastlandığı yer, akarsuların getirip ırmakların dibine ya da kıyılarına bıraktığı alüvyon birikimleridir. Kayanın içinde bulunan altın, binlerce yıl boyunca kayanın parçalanması ve atmosfer olayları tarafından aşındırılması sonunda ırmak vadilerine taşınır.

Deniz suyunda da çok az oranda altına rastlanır. Bu oran, iki bin ton deniz suyunda bir gram kadardır. Altın hiçbir zaman büyük oranlarda bulunmaz. Altının çok çeşitli alanlarda kullanılmaya elverişli olan yapısı ve az bulunması, değerli bir maden olmasına yol açmıştır.

Önceki MakaleÇevre sorunlarının çözümüne yönelik olarak öneriler
Sonraki MakaleNevruz Bayramı’nı Kutlayan Ülkeler?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz