Arı Sokmasında İlk Yardım, Yapılması Gerekenler, Ağrı Nasıl Geçer, Şişlik Nasıl İner

1
166

ari-sokmasiArı Sokması özellikle yaz aylarında çok sık olarak görülen bir hadisedir, neyse ki arı sokmalarında çok nadiren ciddi vakalarla karşı karşıya kalınabilir.
Arı sokmalarında ilk olarak yapılması gerekenler neledir ? bu başlık altından bunlardan bahsedeceğim sizlere değerli okurlar, aşağıda yazan yöntemleri yaparak biraz ağrıyı hafifletmek mümkün ancak, yine de bir hekime danışmakta her zaman fayda vardır.

Arı sokunca Ne Yapılmalıdır ?

Öncelikle, arının iğnesini hemen çıkarmak en doğru harekettir. Tutup çekerek değil, kredi kartı gibi künt kenarlı bir cisimle cildi kazıyarak yapmak tercih edilmesi daha doğru olacaktır.
Yara su ve sabunla yıkanır.
Buz uygulaması vücudun vereceği alerjik reaksiyonu azaltacaktır. Çocuğun izin verdiği ölçüde yarım saate kadar buz uygulanabilir.
Yara yerine karbonatlı su sürülebilir.
Duruma göre ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçları yararlı olabilir.

Arı Soknasuna ne yapılmalıdır ?

Arı sokmasına bir diğer en iyi pansuman yöntemi de sirkedir, arı sokunca hemen pansuman yapılmalıdır.Sirke hem şişliği hemde acıyı önler.

Önceki MakaleAÖF (Açıköğretim) Üniversite Sınıf Geçme Sistemi Hakkında
Sonraki MakaleDNA’nın Kendini Eşlemesi Hakkında Bilgi

1 Yorum

  1. teşekkürler yanlız ben buz koydum daha çok şişiti bn beni sokan arı eşek arasısı iin neler yapılımalı bide bni sokunca bn ellimden igneyi sini çıkartım arının

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz